National, Munster, County and Divisions Results Round Up   20/03/2017

National

Allianz Football League

Cork 0-18 Meath 1-15 - Round 5


Munster

EirGrid U21 Football Championship

Cork 2-10 Limerick 0-10 - Semi-Final


County

Rochestown Park Hotel Div 1 Football League: 

Nemo Rangers 1-11, Ballincollig 1-12 Round 4; 

Valley Rovers 1-10, Clonakilty 2-6 Round 4; 

St Finbarrs 0-11, Carbery Rangers 1-9 Round 4; 

O Donovan Rossa 1-11, Mallow 1-10 Round 4; 

Division 2 Football League: 

Macroom 1-19, Bishopstown 1-9 Round 4; 

Newcestown 0-7, Clyda Rovers 1-13 Round 4; 

Kanturk 0-9, Cill Na Martra 1-14 Round 4; 

Kiskeam 2-11, St Michaels 1-11 Round 3; 

Division 3 Football League: 

Aghabullogue 3-8, Aghada 2-7 Round 4; 

Glanworth 0-11, Nemo Rangers 2-10 Round 4; 

Division 4 Football League: 

Mayfield 1-13, Na Piarsaigh 2-12 Round 4; 

Castletownbere 3-4, Mitchelstown 2-7 Round 4; 

Kildorrery 2-15, St Nicks 1-9 Round 4; 

Division 5 Football League: 

Grenagh 0-17, Gabriel Rangers 0-8 Round 4; 

Glanmire 0-9, Adrigole 0-12 Round 4; 

Douglas 0-7, St Finbarrs 1-16 Round 4; 

Junior A Football League Group 2: 

Kilmichael 1-9, Dripsey 0-3 Round 1; 

Kilshannig 1-12, Boherbue 1-12 Round 1; 

RedFM Senior Hurling League Group 1: 

Midleton 0-16, Killeagh 1-12 Round 3; 

Youghal 0-15, Ballymartle 2-14 Round 3; 

Division 1 Hurling League: 

Inniscarra 0-10, Blarney 0-10 Round 3; 

Division 2 Hurling League: 

Kildorrery 2-12, Meelin 0-8 Round 1 ; 

Division 4 Hurling League: 

Douglas -, Ballymartle - Conceded by Ballymartle; 

Argideen Rangers 2-12, Ballinhassig 0-17 Round 2; 

Junior A Hurling League Group 1: 

Killeagh 5-10, Ballinhassig 2-3 Round 1; 

Junior A Hurling League Group 2: 

Kilbree 1-13, Tracton 1-4 Round 1; 

Dromina 1-16, Liscarroll/Churchtown Gaels 2-6 Round 1; 

Junior B Hurling League: 

Ballinora 1-10, Cloughduv 1-13 Round 2;


Avondhu

Cavanaghs Of Fermoy Div One Football Lge: 
Kilworth 1-6, Mallow 2-12,
Kilavullen 0-4, Buttevant 0-10,
Cavanaghs Of Fermoy Div Three Football League: 
Kilshannig 2-14, Clyda Rovers 0-12,
Barnes Jewellers U21 B Football Championship: 
Mallow 1-17, Mitchelstown 2-13,
O Sullivan Lewis U21 C Football Championship: 
Kildorrery 2-13, Doneraile 1-1, 


Carbery

Clona Milk U21A Football Championship: 

Carbery Rangers 1-8, Ilen Rovers 0-12 Round 1; 

Bantry Blues 2-6, Castlehaven 2-11 Round 1; 

Clonakilty 1-12, O Donovan Rossa 2-6 Round 1; 

Ibane Gaels 0-3, Newcestown 0-9 Quarter-Final; 

Clona Milk Under 21C Football Championship: 

Clonakilty B 1-10, Glengarriffe 2-6 Round 1; 

Muintir Bhaire 2-9, Randal Og 5-7 Round 1; 

Tadhg Mac Carthaigh 2-7, St James 3-9 Round1; 

Carbery-Beara Junior Football League Division 1: 

Kilmacabea 1-15, Urhan 0-6 Round 5; 

Clann na nGael 1-12, Barryroe 2-9 Round 5; 

Ballinascarthy 0-6, St James 2-8 Round 5; 

Kilmeen 1-13, St Colums 0-11 Round 5; 

St Marys 4-10, Diarmuid O Mathunas 1-11 Round 5; 

Carbery-Beara Junior Football League Division 2: 

Muintir Bhaire 0-5, Kilbrittain 0-4 Round 5; 

Tadhg Mac Carthaigh 2-9, Dohenys 1-9 ; 

Junior A Hurling League: Bandon 1-14, 

St Oliver Plunketts 0-13 Round 1;


Carrigdhoun

U21A Football Championship

Carrigaline 2-12 Valley Rovers 1-13 - Final

U21B Football Championship

Tracton 3-9 Belgooly 2-4 - Qtr-Final

Ballinhassig 4-5 Carrigaline 1-5 - Round 1

Shamrocks 2-9 Valley Rovers 1-11 - Round 1

Ballymartle 1-13 Kinsale 2-7 - Qtr Final

Courcey Rovers w/o Crosshaven - Round 1

Junior A Football League

Shamrocks 2-10 Valley Rovers 1-9


Duhallow

U21A Football Championship

Robert Emmets 1-11 Knocknagree 1-10, -Semi-Final

U21B Football Championship

Dromtariffe 2-15 Kiskeam 0-10, - Semi-Final.

Croke Rovers 3-8 Lyre 0-9, Semi-Final.

Junior A Hurling League

Banteer 3-15 Freemount 0-18

Ducon Cup:

Boherbue: 0-12, Castlemagner 2-6.

Dromtarriffe 2-12, Cullen 1-07.


Imokilly

Junior A Football Championship : 

Aghada 1-12, Fr O Neills 1-7 Rd 1 ;

 Junior Football League Div 1 : 

Ballinacurra 0-12, Dungourney 0-8 Rd 2;

 Junior Football League Div 2 : 

Cobh 0-3, Erins Own 4-10 Rd 4 ; 

Junior football League Div 3 : 

Carrigtwohill 2-12, Castlemartyr 1-8 Rd 3; 

U21 B Football Championship : 

Castlelyons 1-3, Midleton 4-8 Rd 2; 

Castlemartyr 2-8, Midleton 4-16 Rd 1; 

U21 C Football Championship : 

Lisgoold 0-6, Carraig na bhFear 4-9 semi-final; 

Bride Rovers 0-13, Cobh 3-7 Semi-Final;


Muskerry

Macroom Motors Under 21 B Football Championship : 
Aghinagh 0-10, Ballinora 0-7, Semi Final;
Macroom Motors Under 21 C Football Championship: 
Ballingeary 1-19, Iveleary 5-8, Final;
Quishs Supervalu Junior 1 Football League: 
Kilmichael 1-4, Inniscarra 0-8, R7;
Canovee 0-9, Eire Og 1-6,  R2;
Ballincollig 1-10, Aghinagh 1-7, R2;
Cumnor Construction Junior A Hurling League: 
Ballinora 1-10, Ballincollig 2-13,
Erneside Engineering Junior B Hurling League S2: 
Cloughduv 1-13, Ballinora 1-10, 


Seandun

Lehane Motors (Airport Road) Junior Football League 1: 
Na Piarsaigh 0-3, Brian Dillons 3-13, Round 4;
Whites Cross 1-9, Delanys 3-12, Round 4;
Lehane Motors (Airport Road) Junior Football League 2: 
Rathpeacon 1-8, Douglas 3-7, Round 4;
St Vincents 2-11, Brian Dillons 0-8, Round 4;
Nemo Rangers 0-9, Delanys 1-7, Round 4;
Lehane Motors (Airport Road) Junior Football League 3: 
Ballyphehane 1-8, Nemo Rangers 1-7, Round 1;
Lehanes Motors ( Airport Road) Junior Hurling League 1: 
Blackrock 1-11, Bishopstown 1-19, Round 2;
Under 21 A Football Championship: 
Douglas 2-12, Nemo Rangers 0-8, Q/F Extra Time;
Under 21 B Football Championship: 
Mayfield 1-12, St Nicholas 3-12,
St Michaels 2-6, St Finbarrs 3-14, 








Car Insurance Ireland
site designed & developed by Sportsmanager.ie