National, County and Divisions Results Round Up   07/08/2017

National
All-Ireland U17 Hurling Competition
Cork 1-19 Galway 1-17 - Final

County
Premier Intermediate Hurling Championship: 
Carrigaline 0-15, Fermoy 2-13 Round 3; 
Intermediate Hurling Championship: 
Barryroe 2-18, Meelin 4-11 Round 3; 
U21A Football Championship: 
Clonakilty 2-18, St Michaels 2-10 Round 1 Replay; 
U21 B Football Championship: 
Kilshannig 2-17, Naomh Aban 1-18 Semi-Final; 
Robert Emmet's 2-16, St Nicks 1-10 Semi-Final; 
U21C Football Championship: 
St Kevins 2-11, Carraig na bhFear 2-10 Semi-Final; 
Premier U21 Hurling Championship: 
Shandrum 4-12, St Finbarrs 1-13 Round 1; 
Rochestown Park Hotel Div 1 Football League: 
Valley Rovers 1-14, Castlehaven 1-14 Round 8; 
Division 2 Football League: 
St Michaels 2-7, Douglas 4-15 ; 
Division 4 Football League: 
Glenville 0-11, Na Piarsaigh 3-11 Round 9; 
Bandon 1-16, Mayfield 1-13 Round 9; 
Junior A Football League Group 1:
 Clann na nGael -, Iveleary - Conceded by Clann na nGael; 
RedFM SHL Ph. 2 Grp. 2: 
Sarsfields 1-26, Douglas 1-15 Round 3; 
RedFM SHL Ph. 2 Grp. 3: 
St Finbarrs 3-23, Carrigtwohill 0-16 Round 1; 
Division 1 Hurling League: 
Charleville 1-17, Mallow 3-13 ;
 Junior A Hurling League Group 1: 
Cloughduv 1-20, Cobh 1-11 Round 3;
 Junior A Hurling League Group 2: 
Kilbree -, Millstreet - Conceded by Millstreet;

Avondhu
Hibernian Hotel Junior Hurling Championship: 
Dromina 2-12, Harbour Rovers 0-18, Venue: Buttevant, Extra Time;
Country Clean U 21 B Hurling Championship: 
Clyda Rovers 1-11, Doneraile 2-10, Venue: Ballyhooly, ;
Buttevant 3-9, St Kevins 3-22, Venue: Charleville, ;
Kilshannig 3-19, Kildorrery 1-10, Venue: Castletownroche, ;
Walshs Pharmacy J B 1 Football Championship: 
Deel Rovers -, Araglin -, Venue: Ballyhooly, Conceded by Deel Rovers;
Cavanaghs Of Fermoy Div One Football Lge: 
Kilavullen 0-13, Kilworth 1-8, Venue: Castletownroche, Semi Final ET;

Beara 
Junior B Football League
Castletownbere 0-13 Bere Island 1-9

Carbery
RCM TARMACADAM JUNIOR A HURLING CHAMPIONSHIP: 
Dohenys 0-10, Clonakilty 1-12 Quarter-Final; 
D O Mathuna 1-10, St Colums 0-9 Round 3 Replay;
Rowa/Rowex Pharma Junior A Football Championship: 
St Marys 2-11, Kilbrittain 2-12 Semi-Final; 
Rowa/Rowex Pharma Junior B Football Championship: 
Argideen Rangers 0-11, Newcestown 1-9 Semi-Final; 
Carbery-Beara Junior Football League Division 2: 
Carbery Rangers 3-6, Ilen Rovers 0-7 ; 
Carbery-Beara Junior Football League Division 4:
St Colums 2-15, St James 0-8 ; 
Carbery-Beara Junior Football League Division 5: 
Bandon 4-14, O Donovan Rossa 1-5 ;
 Junior A Hurling League: 
Dohenys 1-20, Kilbrittain 1-9 ;

Carrigdhoun
Junior A Hurling Championship
Valley Rovers 3-15 Kinsale 2-5, Q/F;
Tracton 1-21 Shamrocks 1-13, Q/F;
Courcey Rovers 1-22 Ballymartle 3-5, QF;
Junior A Hurling League
Courcey Rovers 1-22 Ballymartle 3-5
Junior B Hurling League
Ballinhassig 4-12 Belgooly 1-11
Valley Rovers 4-13 Belgooly 2-11

Duhallow
Junior A Football Championship
Knocknagree 2-14 Cullen 0-10, Semi-Final
The Corkman U21 Hurling Championship
Robert Emmetts 4-19, Croke Rovers 0-15, R1;
Kanturk 1-14, Banteer 0-14, R1;
Junior B Football Championship
Millstreet 2-11, St John's 0-15;
Ballydesmond 2-14 Freemount 2-11;
Twohigs SV Junior A Hurling League  
Kilbrin 2-15  Dromtarriffe 1-18, Final; 

Imokilly
Junior Hurling League Div 2 : 
Youghal 2-14, St Itas 3-13 Rd 3; 
Youghal -, Castlelyons - Conceded by Youghal; 
St Catherines 0-11, St Itas 3-21 Rd 9; 
Junior Hurling League Div 3: 
Russell Rovers 5-29, Aghada 0-2 Rd 2; 
Fr O Neills 3-18, Dungourney 1-12 Rd 2; 
Junior football League Div 3 : 
Castlelyons 2-11, Glanmire 1-6 Rd 5;

Muskerry
MJK Oils Junior A Hurling Championship : 
Kilmichael 3-12, Blarney 3-11, Q/F;
Ballinora 2-15 Donoughmore 1-9, Q/F;
Oriel House Hotel Junior B Hurling Championship: 
Aghabullogue 2-8, Cloughduv 4-10, R2;
Ross Oil Junior A Football Championship : 
Ballincollig 4-15, Ballingeary 2-8, Q/F Replay;
Ballincollig Credit Union Junior B Football Championship BCU : 
Grenagh -, Kilmurry 2-, Conceded by Grenagh;
Ballingeary 0-5, Gleann na Laoi 3-9, Round 1B;
Cill na Martra 4-15, Iveleary 0-11, Q/F;
Farho Under 21 A Hurling Championship: 
Ballincollig 1-14, Eire Og 0-18, Quarter Final;
Cumnor Construction Junior A Hurling League
Ballinora 2-15 Donoughmore 1-9
Quishs Supervalu Junior 2 Football League: 
Dripsey 2-21, Kilmurry 2-15;
Macroom 2-6, Dripsey 5-11;
Erneside Engineering Junior B Hurling League S1: 
Blarney 2-13, Aghabullogue 0-10;

Seandun
Sports Turf Solution Junior A Football Championship: 
Delanys 0-14, St Michaels 0-10, Semi Final;
Brian Dillons 0-8, Whites Cross 1-10, Quarter Final;
Lehane Motors (Airport Road) Junior Football League 1: 
Brian Dillons 0-8, Whites Cross 1-10, Round 1;
Lehanes Motors ( Airport Road) Junior Hurling League 1: 
St Finbarrs 2-16, Mayfield 1-4, Round 10;
Lehane Motors (Airport Road) Junior Hurling League 2: 
Brian Dillons 5-13, Ballinure 0-1, Round 7;
Croabh Rua Cup: 
Ballinure 0-1, Brian Dillons 5-13;
Under 21 A Hurling Championship: 
Nemo Rangers 1-6, Passage 3-17, Quarter Final;








Car Insurance Ireland
site designed & developed by Sportsmanager.ie