Munster, County and Divisions Results Round Up   14/05/2018

Munster

Inter-County Minor Football Championship

Cork 1-10 Kerry 1-1, - Semi-Final


County

Intermediate Hurling Championship: 

Dripsey 2-14, Kildorrery 1-22 Round 1; 

Kilbrittain 3-9, Tracton 1-18 Round 1; 

Barryroe 1-13, Na Piarsaigh 1-11 Round 1; 

Ballincollig 2-16, Meelin 1-21 Round 1; 

Blackrock 1-12, Midleton 2-15 Round 1; 

Ballymartle 2-22, Inniscarra 0-11 Round 1; 

Ballinhassig 1-6, Glen Rovers 2-21 Round 1; 

Mayfield 1-16, St Finbarrs 2-9 Round 1; 

Aghabullogue 1-18, Ballygarvan 1-12 Round 1; 

Eire Og 0-14, Sarsfields 1-12 Round 1; 

Junior B Football Championship: 

Kilbrin 1-6, Randal Og 0-18 Round 2; 

Araglen 3-7, Lough Rovers 0-7 Round 2; 

Rathpeacon 1-4, Shanballymore 0-16 Round 2;

 Junior C Football Championship: 

Gleann na Laoi -, Glenlara - Conceded by Glenlara; 

Division 1 Hurling League: 

Watergrasshill 0-17, Courcey Rovers 0-16 Round 2; 

Division 2 Hurling League: 

Meelin 1-21, Ballincollig 2-14 Round 9 & Cship; 

Division 3 Hurling League: 

Blackrock 1-12, Midleton 2-15 Round 9 & Cship; 

Division 4 Hurling League:

Inniscarra 0-11, Ballymartle 2-22 Round 9 & Cship; 

Glen Rovers 2-21, Ballinhassig 1-6 Round 10 & Cship; 

St Catherines 1-17, Grenagh 0-15 Round 11 & Cship; 

Rochestown Park Hotel Div 1 Football League: 

Beal Athan Ghaorthaidh 0-19, O Donovan Rossa 2-13 Round 7; 

Cill Na Martra 0-11, St Finbarrs 1-8 Round 7; 

Division 2 Football League: 

Clyda Rovers 1-10, Ilen Rovers 1-10 Round 5; 

Newmarket 2-12, Douglas 2-11 Round 7; 

Kiskeam -, Newcestown - Conceded by Newcestown; 

Division 3 Football League: 

Bantry Blues 1-6, Naomh Aban 2-10 Round 7; 

Fermoy 2-6, Bishopstown 0-10 Round 7; 

Division 4 Football League: 

St Vincents 1-9, Aghada 0-10 Round 7; 

Grenagh 0-5, Kinsale 1-10 Round 7;

Ballydesmond 3-10, Mitchelstown 2-19 Round 7; 

Division 5 Football League:

St Nicks 6-7, Carrigaline 0-12 Round 5; 

Adrigole 0-13, Glanmire 1-10 Round 4; 

Youghal 2-13, St Finbarrs 1-7 Round 5; 

Junior A Football League Group 2: 

Donoughmore 0-5, Boherbue 0-11 Round 2; 

Junior B Football League Group 2: 

Macroom 1-10, Glenville 3-14 Round 1;

 Junior A Hurling League Group 3: 

Blarney 0-17, St James 0-14 Round 2; 

Junior A Hurling League Group 4: 

Ballygiblin 1-12, St Vincents 3-10 Round 2;


Avondhu

Synergy Fermoy Credit Union J.A.F.C.: 
Fermoy 1-15, Glanworth 1-6;
Charleville 2-14, Mitchelstown 0-4;
Ballyhooly 1-14, Kilavullen 0-8;
Kilshannig 3-11, Buttevant 0-14;
Ballyclough 1-16, Kilworth 1-7;
Cavanaghs Of Fermoy Div One Football League: 
Mitchelstown 0-4, Charleville 2-14;
Kilshannig 3-11, Ballyclough 0-14;
Kilworth 1-7, Ballyclough 1-16;
Buttevant 0-14, Kilshannig 3-11;
Cavanaghs Of Fermoy Div One Hurling League: 
Harbour Rovers 3-21, Mallow 1-12;


Carbery

RCM Tarmacadam Junior A Hurling Championship: 

St James 2-11, Dohenys 3-11 Round 1 ; 

St Oliver Plunketts 1-11, Bandon 1-10 Round 1; 

Ballinascarthy 1-18, Newcestown 1-9 Round 1 ; 

Clonakilty 2-19, St Marys 0-14 Round 1 ; 

Carbery Division 2 Hurling League: 

Bandon -, Dohenys - Conceded by Bandon; 

Carbery/Beara Division 3 Football League : 

Castletownbere 0-8, Goleen 2-8 Round 6; 

CARBERY CLONA MILK UNDER 21C FOOTBALL CHAMPIONSHIP 2018: 

Tadhg Mac Carthaigh 2-15, Clann na nGael 0-9 Final ;


Carrigdhoun

U21C Football Championship

Belgooly -, Crosshaven- Conceded by Crosshaven, Final;

Junior A Football League

Courcey Rovers 2-10, Ballinhassig 0-6;


Duhallow

Twohigs Junior A Hurling League: 

Freemount 1-20, Banteer 2-19, Round 7;

Dromtariffe 0-13, Banteer 2-7, Round 6;

Castlemagner 1-11, Millstreet 1-16, Round 6;

Dromtariffe 3-18, Castlemagner 1-7, Round 3;

Kilbrin 2-13, Newmarket 0-18, Round 4;

Ducon Cup: 

Boherbue 3-18, Millstreet 1-6, Round 7;

Castlemagner 1-8, Dromtariffe 5-13, Round 6;

Knocknagree 1-15, Lyre 1-11, Round 4;

Kiskeam 4-9, Cullen 4-11, Round 5;

Knocknagree 4-14, Millstreet 2-9, Round 5;

Boherbue 5-12, Castlemagner 0-4, Round 5;

Nevin Cup Junior B Football League Group A: 

Boherbue 1-14, Newmarket 1-14;

Nevin Cup Junior B Football League Group C: 

Lismire 5-12, Tullylease 3-6;


Imokilly

Ml O Connor Motor Factors J A F C : 

Lisgoold 1-7, Erins Own 1-11 1st Rd ; 

Cloyne 2-10, Castlelyons 1-9 1st Rd ; 

Fr O Neills 5-14, St Catherines 0-5 1st Rd ; 

Castlemartyr 0-14, Cobh 2-11 1st Rd ;

 Junior Football League Div 1 : 

Lisgoold 1-4, Erins Own 0-7 Rd 4; 

Lisgoold 0-7, Cloyne 2-9 Rd 5; 

Junior Football League Div 2 : 

Fr O Neills 0-13, Cobh 1-5 Rd 7; 

U21 A football Championship : 

Aghada 2-15, Glenville 2-6 Final ;


Muskerry

Ross Oil Junior A Football Championship : 

Kilmurry 6-10, Cill Na Martra 1-11, R1;

Ballingeary 0-4, Canovee 3-17, R1;

Cumnor Junior A Hurling League: 

Blarney 3-21, Donoughmore 2-5;

Quishs Supervalu Junior A Football League: 

Kilmurry 6-10, Cill Na Martra 1-11;

Ballingeary 0-4, Canovee 3-17;

Blarney 1-14, Iveleary 1-7;

Quishs Supervalu Junior B football League: 

Aghinagh 3-12, Macroom 0-14;


Seandun

Sports Turf Solution Junior A Hurling Championship: 

Bishopstown 0-6, Brian Dillons 3-21, 1st Round;

Passage 2-24, Glen Rovers 1-12, 1st Round;

Whitechurch 2-16, Nemo Rangers 1-11, 1st Round;

Lehane Motors (Airport Road) Junior Hurling League 1: 

Bishopstown 0-6, Brian Dillons 3-21;

Passage 2-24, Glen Rovers 1-12;








Car Insurance Ireland
site designed & developed by Sportsmanager.ie