County and Divisions Results Round Up 2017-08-21 07:30:00

County

Senior Football Championship: 

Carbery 0-11, Castlehaven 1-11 R2A; 

Newcestown 0-8, St Finbarrs 3-13 R2B; 

Senior Hurling Championship: 

Douglas 0-21, Killeagh 2-16 Round 2B; 

Premier Intermediate Football Championship:

Macroom 0-16, St Vincents 1-5 Round 3; 

Beal Athan Ghaorthaidh 0-20, Fermoy 1-9 Round 3; 

Eire Og 1-16, Na Piarsaigh 2-5 Round 3; 

Premier Intermediate Hurling Championship: 

Charleville 0-21, Kanturk 1-22 Round 2A; 

Ballinhassig 2-17, Fr O Neills 1-16 Quarter- Final; 

Intermediate Football Championship: 

Glanworth 2-15, Millstreet 1-6 Round 2A ; 

Aghabullogue 1-14, Mayfield 1-8 Round 3; 

Intermediate Hurling Championship: 

Blackrock 1-14, Douglas 1-15 Round 3; 

Aghada 3-21, Kildorrery 3-18 Round 3; 

Ballincollig 1-20, Kilbrittain 2-8 Qtr-Final; 

Barryroe 0-13, Sarsfields 1-31 Round 4; 

U21A Football Championship: 

Kilmurry 1-12, Valley Rovers 1-10 Qtr-Final Replay; 

U21 B Football Championship: 

Kilshannig 3-11, Robert Emmet's 1-11 Final; 

U21C Football Championship: 

Dromtarriffe 1-14, St Kevins 2-8 Final; 

Premier U21 Hurling Championship: 

Carrigaline 0-15, St Colmans 1-14 Round 1; 

Division 2 Football League: 

Cill Na Martra 3-15, Kiskeam 0-12 Round 9; 

Division 4 Football League: 

Kinsale 0-8, Castletownbere 2-14 Round 10; 

Mitchelstown 0-13, Kinsale 2-9 Round 11; 

Division 5 Football League: 

Gabriel Rangers -, Youghal - Conceded by Youghal; 

Junior A Football League Group 1: 

Iveleary 2-12, Knocknagree 2-15 Round 3; 

Junior B Football League Group 2: 

Glenville 1-10, Cill Na Martra 2-10 Round 5; 

Cobh 0-14, Inniscarra 2-6 Round 4; 

RedFM SHL Ph. 2 Grp. 1: 

Newtownshandrum 1-12, Erins Own 0-19 Round 3; 

Division 1 Hurling League:

Courcey Rovers 1-20, Cloyne 2-15 Round 9; 

Division 2 Hurling League: 

Aghada 3-21, Kildorrery 3-18 Round 7; 

Division 4 Hurling League: 

Glen Rovers 4-14, Na Piarsaigh 0-10 Round 11; 

Junior B Hurling League: 

Lough Rovers 0-18, Araglen 1-15 Round 8; 

Blarney 0-9, Killavullen 0-15 Round 6;


Avondhu

Hibernian Hotel Junior Hurling Championship: 

Ballyhooly 1-15, Clyda Rovers 1-15, Semi Final;

Ballygiblin 1-15, Dromina 1-16, Semi Final;

Harbour Rovers 3-10, Dromina 2-22, Qtr-Final Replay;

Ballylough Milling U21 A Hurling Championship: 

Ballygiblin 2-14, Fermoy 0-14;

Walshs Pharmacy J B 1 Football Championship: 

Shanballymore -, Abbey Rovers -, Conceded by Abbey Rovers;

Cavanaghs of Fermoy Div Two Hurl Lge Groiup One: 

Liscarroll Churchtown Gaels 0-11, Mallow 3-10, FINAL;


Beara

Junior B Football Championship

Urhan 1-14 Bere Island 0-9;

Glengarriffe 0-16 Castletownbere 2-14;


Carbery

Rowa/Rowex Pharma Junior C Football Championship: 

St James 0-10, Tadhg Mac Carthaigh 1-6 ; Qtr-Final

O Donovan Rossa 3-9, Gabriel Rangers 0-10; Qtr-Final

RCM TARMACADAM JUNIOR A HURLING CHAMPIONSHIP: 

Kilbree 1-11, Ballinascarthy 0-15 Semi-Final; 

St Marys 2-7, Clonakilty 0-22 Semi-Final;

RCM TARMACADAM JUNIOR B HURLING CHAMPIONSHIP: 

Randal Og 1-20, Barryroe 1-10, Round 2;

Carbery/Beara Junior Football League Division 3: 

Glengarriffe 0-17, Castletownbere 2-9 ; 

Junior A Hurling League: 

St Marys 2-7, Clonakilty 0-22 ;


Carrigdhoun

Junior A Hurling Championship

Valley Rovers 4-12 Ballinhassig  0-14 - Semi-Final


Duhallow

Junior B Football Championship

Newmarket 2-10 Glenlara 0-3;

Junior B Hurling Championship

Newmarket 1-11 Banteer1-9, Semi-Final;

Kilbrin 3-20 Meelin 2-9, 

U21 Hurling Championship

Croke Rovers 0-11 Banteer 0-8,


Imokilly

Junior A Hurling Championship

Carrig na bhFear 1-15 St Ita's 0-11, - Qtr-Final;

St Catherines 2-18 Lisgoold 1-14, - Semi-Final;

Junior Hurling League Div 1 : 

Cobh 3-11, Erins Own 0-15 Rd 8;

Junior Hurling League Div 1

Cobh 3-11 Erins Own 0-15

Junior Hurling League Div 2 : 

St Catherines 2-15, Midleton 1-9 Rd 6; 

East Cork Oil U21 A Hurling Championship : 

Watergrasshill 4-14, Bride Rovers 4-19 Semi final ; 

Carrigtwohill 1-11, Castlelyons 4-17 Semi Final ;


Muskerry

MJK Oils Junior A Hurling Championship : 

Cloughduv 2-17, Ballinora 5-8, Semi Final;

Iveleary 2-9, Ballincollig 1-16,  Q/F;

Oriel House Hotel Junior B Hurling Championship: 

Inniscarra 2 0-9, Cloughduv 1-16, Semi Final;

Farho Under 21 B Hurling Championship: 

Donoughmore -, Laochraog -, Conceded by Laochraog;

Quishs Supervalu Junior 1 Football League: 

Ballingeary -, Inniscarra -, Conceded by Ballingeary;

Quishs Supervalu Junior 2 Football League: 

Ballincollig 3-8, Naomh Aban 2-8;


Seandun

Sports Turf Solution Junior A Hurling Championship: 

Blackrock 0-12, Brian Dillons 2-21, Semi Final;

White Church 1-5, Nemo Rangers 2-26, Semi Final;

Sports Turf Solution Junior B Hurling Championship: 

Brian Dillons 1-8, Blackrock 1-9, Semi Final;

Nemo Rangers 0-8, Whites Cross 0-10, Semi Final;

Lehane Motors (Airport Road) Junior Football League 2: 

Bishopstown -, Douglas -, Conceded by Bishopstown;

Ballyphehane 0-10, St Vincents 2-12, Round 12;

Bishopstown 4-8, Passage 2-13, Round 11;

Rathpeacon 2-11, Lough Rovers 1-10, Round 10;

Lehanes Motors ( Airport Road) Junior Hurling League 1: 

White Church 1-5, Nemo Rangers 2-26, Round 8;

Tomas McCurtain Cup: 

Glen Rovers 2-13, Delanys 0-14;







Car Insurance Ireland
site designed & developed by Sportsmanager.ie