County Championship Programme

Championship Progamme 30/09/2020

Please see updated County Championship programme below, as ratified by CCC
Date Comp Round Fixture
Sat, Oct 3rd @3pm PIFC SF Cill Na Martra v Kanturk in Mallow (change of venue)
Sat, Oct 3rd @3pm IAFC SF Glanworth v Rockchapel in Dromina
Sat, Oct 3rd @3pm JAHC QF Brian Dillons v Dromtarriffe in Ovens (change of venue)
Sat, Oct 3rd @3pm JAHC QF Lisgoold v Inniscarra in Carrignavar (change of venue)
Sat, Oct 3rd @3pm JBFC R1 Deel Rovers v Ballinacurra in Castlelyons (change of venue)
Sat, Oct 3rd @3pm JBFC R1 Kilbrin v Goleen in Coachford
Sat, Oct 3rd @3pm JBFC R1 Randal Óg v Shanballymore in Grenagh
Sat, Oct 3rd @3pm JBFC R1 Doneraile v Abbey Rovers in Ballyclough
Sat, Oct 3rd @4pm JAHC QF Clonakilty v Kinsale in Bandon (change of time)
Sat, Oct 3rd @5pm JBFC R1 St. John’s v Garnish in Inchigeela (change of time / venue)
Sat, Oct 3rd @7pm PIHC Final Castlelyons v Blarney in Páirc Uí Chaoimh – Streamed live by Irish Examiner
Sun, Oct 4th @12.30pm SAHC Final Charleville v Fr. O’Neill’s in Páirc Uí Chaoimh – Streamed live by Irish Examiner
Sun, Oct 4th @2pm PSFC SF Nemo Rangers v Duhallow in Páirc UÍ Rinn – Streamed live by Irish Examiner
Sun, Oct 4th @2pm SAFC SF O’Donovan Rossa v Eire Óg in Clonakilty
Sun, Oct 4th @2pm IAFC SF Mitchelstown v Aghabullogue in Mallow
Sun, Oct 4th @2pm JBFC R1 Dripsey v Glengarriffe in Ballingeary
Sun, Oct 4th @2pm JCFC QF Ballyphehane v Lough Rovers in Ballinlough
Sun, Oct 4th @2pm JCFC QF Lismire v Rathpeacon in Killavullen
Sun, Oct 4th @2pm JCFC QF Gleann Na Laoi v Rochestown in Ballincollig
Sun, Oct 4th @3pm JBHC R1 Bantry Blues v Belgooly in Enniskeane (change of time)
Sun, Oct 4th @3pm JCFC QF Freemount v Araglen in Castletownroche (note time)
Sun, Oct 4th @4pm PSHC Final Glen Rovers v Blackrock in Páirc Uí Chaoimh  – Live on TG4
Sun, Oct 4th @7pm PSFC SF Castlehaven v St. Finbarr’s  in Páirc Uí Rinn – Streamed live by Irish Examiner
Fri, Oct 9th @7.30pm LIHC Final Russell Rovers v Castlemartyr in Páirc Uí Chaoimh
Sat, Oct 10th @3pm IAFC Final Mitchelstown / Aghabullogue v Glanworth / Rockchapel in Páirc Uí Chaoimh prov
Sat, Oct 10th @3pm IAHC Rel. RR (ii) Argideen Rangers v Meelin in Donoughmore prov
Sat, Oct 10th @3pm JAFC QF Midleton v Iveleary / Kilmurry in Inniscarra
Sat, Oct 10th @3pm JAFC QF Buttevant / Charleville v Carbery winners in Coachford
Sat, Oct 10th @3pm JAFC QF Passage v Urhan in Dunmanway
Sat, Oct 10th @3pm JAFC QF Boherbue v Carrigdhoun winners in Donoughmore
Sat, Oct 10th @7pm PIFC Final Knocknagree v Cill Na Martra / Kanturk in Páirc Uí Chaoimh prov
Sun, Oct 11th @12.30pm SAFC Final O’Donovan Rossa / Eire Óg v Mallow in Páirc Uí Chaoimh prov
Sun, Oct 11th @2pm IAHC Final Aghabullogue v Eire Óg in Páirc Ui Rinn prov
Sun, Oct 11th @2pm JBHC R1 Araglen v Gabriel Rangers in Cloughduv
Sun, Oct 11th @2pm JBHC R1 Freemount v Randal Óg in Donoughmore
Sun, Oct 11th @2pm JBHC R1 Lough Rovers v Rathpeacon in Ballinlough
Sun, Oct 11th @2pm JBHC R2 lsr Bantry Blues / Belgooly v O’Donovan Rossa prov
Sun, Oct 11th @2pm JBFC R2 lsr St. John’s / Garnish v lsr Dripsey / Glengarriffe
Sun, Oct 11th @2pm JBFC R2 lsr Kilbrin / Goleen v lsr Doneraile / Abbey Rovers
Sun, Oct 11th @2pm JBFC R2 lsr Randal Óg / Shanballymore v lsr Deel Rovers / Ballinacurra prov
Sun, Oct 11th @4pm PSFC Final C’haven / St. Finbarr’s  v Nemo Rngrs / Duhallow in Páirc Uí Chaoimh –  Live on TG4
Oct 16th-18th IAHC Rel. RR (iii) Argideen Rangers v Glen Rovers prov
Oct 16th-18th JBHC div QF Randal Óg v Carrigdhoun winners
Oct 16th-18th JBHC div QF Delaneys v Newmarket
Oct 16th-18th JBHC div QF Imokilly winners v Muskerry winners
Oct 16th-18th JBFC div QF Whitechurch v Glengarriff
Oct 16th-18th JBFC div QF Imokilly winners v Kilmurry / Macroom
Oct 16th-18th JBFC div QF Avondhu winners v Carbery winners
Oct 16th-18th JBFC div QF Carrigdhoun winners v Newmarket
Oct 16th-18th JBHC R2 lsr Freemount / Randal Óg v lsr Araglen / Gabriel Rangers
Oct 16th-18th JBHC R3 lsr Bantry Blues/Belgooly/O’DRossa v lsr Lough Rvrs/Rathpeacon
Oct 16th-18th JCFC SF Ballyphehane / Lough Rovers v Lismire / Rathpeacon prov
Oct 16th-18th JCFC SF Gleann Na Laoi / Rochestown v Freemount / Araglen prov
Oct 23rd-25th JBFC div QF Carrigdhoun winners v Newmarket
TBC JAHC SF Avondhu winners v Carbery / Carrigdhoun
TBC JAHC SF Seandun / Duhallow v Imokilly / Muskerry
TBC JBHC div SF Avondhu winners v Carbery / Carrigdhoun
TBC JBHC div SF Seandun / Duhallow v Imokilly / Muskerry
TBC JAFC SF Imokilly / Muskerry v Avondhu / Carbery
TBC JAFC SF Seandun / Beara v Carrigdhoun / Duhallow
TBC JBFC div SF Imokilly / Muskerry v Avondhu / Carbery
TBC JBFC div SF Seandun / Beara v Carrigdhoun / Duhallow
TBC JBFC R3 Junior B Football Cship Round 3
TBC JBFC QF Junior B Football Cship quarter-finals
TBC JBFC SF Junior B Football Cship semi-finals
TBC JBFC Final Junior B Football Cship Final
TBC JCFC Final Junior C Football Cship Final
TBC JBHC QF Junior B Hurling Cship quarter-finals
TBC JBHC QF Junior B Hurling Cship semi-finals
TBC JBHC QF Junior B Hurling Cship Finals
TBC P1 U21H R1 Sarsfields v Blackrock
TBC P1 U21H R1 Ballincollig v Shandrum
TBC P1 U21H R1 Douglas v Na Piarsaigh
TBC P1 U21H R1 Duhallow v Blarney
TBC P1 U21H QF St. Finbarr’s v Sarsfields / Blackrock
TBC P1 U21H QF Glen Rovers v Ballincollig / Shandrum
TBC P1 U21H QF Bride Rovers v Douglas / Na Piarsaigh
TBC P1 U21H QF Midleton v Duhallow / Blarney
TBC P2 U21H R1 Tracton v Charleville
TBC P2 U21H R1 Mallow v Kilbrittain
TBC P2 U21H R1 Erin’s Own v Valley Rovers
TBC P2 U21H R1 Newcestown v Eire Og
TBC P2 U21H R1 Carrigaline v Ballygarvan
TBC P2 U21H R1 Ballinhassig v Courcey Rovers
TBC P2 U21H R1 Aghabullogue v Inniscarra
TBC P2 U21H R1 Fermoy v Bishopstown
TBC P2 U21H QF Tracton / Charleville v Aghabullogue / Inniscarra
TBC P2 U21H QF Fermoy / Bishopstown v Mallow / Kilbrittain
TBC P2 U21H QF Erin’s Own / Valley Rovers v Newcestown / Eire Óg
TBC P2 U21H QF Carrigaline / Ballygarvan v Ballinhassig / Courcey Rovers

Cork County Championships continue this weekend

This weekend sees action in both Football and Hurling as the knockout stages continue in the Bon Secours Cork County Football Championship and the Co-Op Superstores Cork County Hurling Championship. There will be 3 games streamed by the Irish Examiner. On Saturday both Semi – Finals of the Premier Senior Hurling Championship will be shown. First up will be Blackrock vs UCC at 4pm followed by Glen Rovers at 7.30pm. On Sunday the attention turns to football as Nemo Rangers vs Ballincollig will be shown at 7.30pm.

 

Date Comp Round Fixture
Sat, Sept 26th @2pm SAHC SF Charleville v Kanturk in Mallow
Sat, Sept 26th @3pm LIHC SF St. Catherine’s v Russell Rovers in Killeagh
Sat, Sept 26th @4pm PIFC SF Newmarket v Knocknagree in Kiskeam
Sat, Sept 26th @4pm PSHC SF Blackrock v UCC in Páirc Uí Chaoimh  – Streamed by Irish Examiner
Sat, Sept 26th @7.30pm PSHC SF Glen Rovers v Erins Own in Páirc Uí Chaoimh – Streamed by Irish Examiner
Sun, Sept 27th @1pm SAHC SF Fr. O’Neill’s v Newcestown in Páirc Uí Rinn
Sun, Sept 27th @2pm SAHC Rel. p/o Kilworth v Killeagh in Ballynoe
Sun, Sept 27th @2pm IAHC SF Éire Óg v Sarsfields in Blarney
Sun, Sept 27th @3pm SAFC SF Fermoy v Mallow in Glanworth
Sun, Sept 27th @4pm LIHC SF Castlemartyr v Kibrittain in Páirc Uí Rinn
Sun, Sept 27th @4pm IAHC SF Kildorrery v Aghabullogue in Glantane
Sun, Sept 27th @7.30pm PSFC QF Nemo Rangers v Ballincollig in Páirc Uí Rinn – Streamed by Irish Examiner

County Junior A, B and C Draws

The draws for the County Junior A and B quarter-finals in both football and hurling were made in Páirc Uí Chaoimh today.
Draws as follows:
Junior A & B Football
A: Imokilly v Muskerry
B: Avondhu v Carbery
C: Seandun v Beara
D: Carrigdhoun v Duhallow
Semi-finals A v B, C v D.
Junior A & B Hurling
A: Avondhu
B: Carbery v Carrigdhoun
C: Seandun v Duhallow
D: Imokilly v Muskerry
Semi-finals: A v B, C v D.
As outlined previously in the revised master plan, County Junior A and B quarter-finals (involving divisional winners only) are scheduled for October 2nd-4th and October 9th-11th

October 9th-11th is available if there is dual involvement on the weekend of Oct 2nd-4th.

———-
Also, due to the withdrawal of Ballinure and Glenlara from the Junior C competition, all first round games became meaningless, with all eight remaining teams progressing to the quarter-finals.
Therefore, the quarter-final draw for this competition was also made today, as follows:
Junior C Football
A: Ballyphehane v Lough Rovers
B: Lismire v Rathpeacon
C: Gleann Na Laoi v Rochestown
D: Freemount v Araglen
Semi-finals: A v B, C v D.
Quarter-final scheduled for the weekend of Oct 2nd-4th.