Chairperson

1886-87 Dan Horgan – Lees
1888-91  Eugene Crean – Lees
1892-99 Michael Deering – St. Mary’s (later Uactarán Cumann Luthchleas Gael)
1900 William Aherne – St. Finbarr’s
1900-04 Tom Dooley – St. Finbarr’s
1905-08 Matt O’Riordan – Redmonds
1909-14 JJ Walsh – GPO
1915-16 J.N. Down – Canovee
1917-36 Seán McCarthy – Knockavilla (later Uactarán Cumann Luthchleas Gael)
1937-39 Henry O’Mahony – Passage
1940-46  William “Bowler” Walsh – Sarsfields
1947-51  Seamus O’Shea – Béal Atha’n Ghaorthaidh
1952-54 Andy Scannell – Fermoy
1955-65 P.A. “Weeshy” Murphy – Lees
1966-71 Jack Barrett – Kinsale
1972 Derry Gowen – Fermoy
1973-75 Jack Barrett – Kinsale
1976-78 Donal O’Sullivan – Lees
1979-81 Paddy O’Drsicoll – Russell Rovers
1982-84 Derry Gowen – Fermoy
1985-87 Con Murphy – Valley Rovers (previously Uactarán Cumann Luthchleas Gael)
1988-90 Denis Conroy – Carrigtwohill
1991-93 Tony O’Mahony – Ballinora
1994-96 Christy Cooney – Youghal (later Uactarán Cumann Luthchleas Gael)
1997-99 Brian Barrett – Nemo Rangers
2000-02 Jim Cronin – Millstreet
2003-05 Jim Forbes – Carrigaline
2006-08 Mick Dolan – Fermoy
2009-11 Jerry O’Sullivan – Cloyne
2012-14 Bob Ryan – Inniscarra
2015-17 Gerard Lane – Bride Rovers
2018-20 Tracey Kennedy – Killeagh

Vice-Chairperson

1912-13 P. Tobin – Monkstown
1914 J.N. Down – Canovee
1915  P. Manley – Banteer
1916 Seán McCarthy – Knockavilla
1917-19 John O’Callaghan – Charleville
1920-22 J.F. Meade – Nils
1923 Jerry Beckett – Lees
1924 M. H. Murphy – Shamrocks
1925 Eamonn Fleming – Midleton
1926 Matt O’Riordan – Redmonds
1927-32 Eamonn Fleming – Midleton
1933-36 Henry O’Mahony – Passage
1937-39 William Walsh – Sarsfields
1940-46 Seamus Long – Ballinora
1947-50 Andy Scannell – Fermoy
1951-53 Con Murphy – Valley Rovers
1954-59 Seán Barrett – Kinsale
1960-69 E. Cotter – Blackrock
1970-75 Donal O’Sullivan – Lees
1976-78 Paddy O’Driscoll – Russell Rovers
1979-81 Derry Gowen – Fermoy
1982-84 Denis Conroy – Carrigtwohill
1985-87 Mick Barry – Delany’s
1988 Derry Gowen – Fermoy
1989-90 Tony O’Mahony – Ballinora
1991-93 Christy Cooney – Youghal
1994-95 Donal Coleman – Ballinhassig
1996 Brian Barrett – Nemo Rangers
1997-99 Jim Cronin – Millstreet
2000-02 Jim Forbes – Carrigaline
2003-05 Mick Dolan – Fermoy
2006-08 Jerry O’Sullivan – Cloyne
2009-11 Bob Ryan – Inniscarra
2012-14 Gerard Lane – Bride Rovers
2015-17 Tracey Kennedy – Killeagh
2018 Kevin O’Donovan – Kilmeen/Kilbree
2019-20 Marc Sheehan – Aughabullogue

Treasurer

1902-03  John Fitzgerald – Lees
1904-08  Jim Harrington – St Finbarrs
1909-23  M P O Sullivan – Nils
1924-46  Tom Long – Ballinora
1947-53  Seamus Long – Ballinora
1954-56  Con Murphy – Valley Rovers
1957-63  Paddy O Driscoll – Russell Rovers
1964-71  Derry Gowen – Fermoy
1972-73  Gene Fitzgerald – Cloughduv
1974-87  Derry Maher – Blackrock
1987-96  Dan Hoare – St. Catherines
1997-2017  Pearse Murphy – Adrigole
2018-  Diarmuid Gowen – Fermoy

PRO

1978 Derry Gowen – Fermoy
1979-83 Tadhg Nyhan – Sars
1984 Seán McSweeney – Naomh Abán
1985-87  Derry Gowen – Fermoy
1988-90 Brendan Larkin – Douglas
1991-93 Brian Barrett – Nemo Rangers
1994-96 Jim Cronin – Millstreet
1997-99 Jim Forbes – Carrigaline
2000-02 Pat Horgan – Midleton
2003-05 John Motherway – Aghada
2006-08 Bob Ryan – Inniscarra
2009-11 Gerard Lane – Bride Rovers
2012-14 Tracey Kennedy – Killeagh
2015 Edmond Forrest – Ballygarvan
2016-18 Donal Leahy – Tadhg MacCarthaigh
2019- Joseph Blake – Adrigole

Youth Officer

2009-11Marc Sheehan – Aghabullogue

1976-79 Brian Barrett – Nemo Rangers
1980-82 Joe Lyons
1983-85 Tony O’Mahony – Ballinora
1986-88 Jim McEvoy – Na Piarsaigh
1989-91 Jim Forbes – Carrigaline
1992-94 Jim McEvoy Na Piarsaigh
1995-97 Pat Malone – Eire Og
1998-00 Jerry O’Sullivan – Cloyne
2000-02 Jerry Buttimer – Bishopstown
2003-05 Jim Murphy – Kilmurry
2006-08 Diarmuid Gowen – Fermoy
2009-11 Marc Sheehan – Aghabullogue

Children’s Officer

2012-14 Marc Sheehan – Aghabullogue
2015-17 Noel O’Callaghan – Clonakilty
2018-20 Des Cullinane – Glen Rovers / St.Nicks

Oifigeach Gaeilge

Oifigeach Gaeilge

1979-80 Caoimhín Ó Cuimin – Blackrock
1981-83 Seán MacSuibne – Naomh Abán
1984 Seosamh Ó Liatháin – Bishopstown
1985-87 Roibeárd Ó hUanacháin – Bishopstown
1988-90 Mick O’Loughlin – Bishopstown
1991-93 Niall Casey – Macroom
1994-96  Liam Ó Rinn – Cloyne
1997  Niall Casey – Macroom
1998-00 Donncha Ó Liatháin – Blarney
2001-03 Liam Ó Rinn – Cloyne
2004-06 Donncha Ó Liatháin – Blarney
2007-09 James O’Neill – Castlehaven
2010-12  Liam O Laochdha – Youghal
2013-15  Ciaran Mac Cana- Castlelyons
2016-18 Diarmuid Breathnach  – Ballydesmond
2019-  Richard Murphy – Lyre

Development Officer

1984 Mick Barry – Delanys
1985-88 Seán McSweeney – Naomh Abán
1989-91 Donal Coleman – Ballinhassig
1992-94  Liam Ware – Mallow
1995 Brian Barrett – Nemo Rangers
1996-98 Jerry Buttimer – Bishopstown
1999-01  Mick Dolan – Fermoy
2002-04 Bob Ryan – Inniscarra
2005-07 Declan Walsh – Argideen Rangers
2008-10 Jim Murphy – Kilmurry
2011-13  Diarmuid Gowen – Fermoy
2014-15 Michael Byrne -Ballyhea
2016-17  Richard Murphy – Lyre
2018-20 Pat Horgan – Midleton

Coaching Officer

2001-05 Jerry O’Sullivan – Cloyne
2006-08 Des Cullinane – UCC
2009-11 Denis Keohane – St. Oliver Plunkett’s
2012-14 Brendan Driscoll – CIT
2015-17 Kevin O’Donovan – Kilmeen/Kilbree
2018-20 Ronan Dwane – Aghada

 

 

Sat, May 14th @2pm JCFC R1 Freemount v Ballyphehane in Glantane Sat, May 14th @4pm JBFC R1 Shanballymore v Glengarriff in Clondrohid Sat, May 14th @4pm JBFC R1 Kilbrin v Kilmeen in Carrigadrohid Sat, May 14th @4pm JBFC R1 Grange v St. Oliver Plunketts in Donoughmore Sat, May 14th @4pm JBFC R1 Abbey Rovers v St. Catherine’s in Rathcormac Sat, May 14th @4pm JBFC R1 Diarmuid O Mathunas v Crosshaven in Brinny Sat, May 14th @4pm JCFC R1 Lismire v Rochestown in Clyda Rovers Sun, May 15th @12pm JBFC R1 Deel Rovers v Garnish in Ballingeary Sun, May 15th @4pm JBFC R1 Goleen v Doneraile in Macroom Sun, May 15th @4pm JBFC R1 Araglen v Clann Na nGael in Kilmurry Deel Rovers v Garnish in Ballingeary Goleen v Doneraile in Macroom Araglen v Clann Na nGael in Kilmurry s ”[su_button ”[su_button ”[su_button ”[su_button ”[su_button ”[su_button ”[su_button

 

 

Fri, May 13th @7.30pm JCFC R1 Ballinure v Rathpeacon in BallinloughBuy Now

 

 

Sat, May 14th @2pm JCFC R1   Freemount v Ballyphehane in GlantaneBuy Now

 

Sat, May 14th @4pm JBFC R1   Shanballymore v Glengarriff in ClondrohidBuy Now

 

Sat, May 14th @4pm JBFC R1   Kilbrin v Kilmeen in CarrigadrohidBuy Now

 

Sat, May 14th @4pm JBFC R1   Grange v St. Oliver Plunketts in DonoughmoreBuy Now

 

Sat, May 14th @4pm JBFC R1   Abbey Rovers v St. Catherine’s in RathcormacBuy Now

 

Sat, May 14th @4pm JBFC R1   Diarmuid O Mathunas v Crosshaven in BrinnyBuy Now

 

Sat, May 14th @4pm JCFC R1   Lismire v Rochestown in Clyda Rovers Buy Now

 

Sun, May 15th @12pm JBFC R1   Deel Rovers v Garnish in BallingearyBuy Now

 

Sun, May 15th @4pm JBFC R1   Goleen v Doneraile in MacroomBuy Now

 

Sun, May 15th @4pm JBFC R1   Araglen v Clann Na nGael in KilmurryBuy Now

 

Deel Rovers v Garnish in BallingearyBuy Now

 

Goleen v Doneraile in MacroomBuy Now

 

Araglen v Clann Na nGael in KilmurryBuy Now

 

Buy Now

 

sBuy Now

 

Buy Now

 

Buy Now

 

Buy Now

 

Buy Now

 

[su_button url=”Buy Now

 

Buy Now

 

Buy Now

 

Buy Now

 

Buy Now

 

Buy Now

 

Buy Now

 

Buy Now

 

[su_button url=”Buy Now

 

[su_button url=”Buy Now

 

[su_button url=”Buy Now

 

[su_button url=”Buy Now

 

[su_button url=”Buy Now

 

[su_button url=”Buy Now