Posts

Cork VS Offaly

Cork will begin their Allianz Football League Division 3 campaign on Saturday at 6pm.

Cork’s opening round 1 fixture will be against Offaly.

Details of the Cork team can be found here

Saturday’s game will be refereed by Derek O Mahoney (Tipperary).

Cork’s pre-season programme concluded at the McGrath Cup final with a loss Limerick. Cork had earlier wins over Kerry and Tipperary in the competition.

At 4pm on Saturday, Cork Ladies footballers will play their first game in Pairc Ui Chaoimh when they meet Westmeath in the LIDL National Ladies Football League.

There will be live coverage of the game on C103 from 6pm

Tickets for the game are €10 per adult and U16’s are free.

Tickets for the game can be purchased here https://corkgaa.tickets.ie/

Cork’s full fixtures Jan 25: v Offaly (h); Feb 2: v Leitrim (a); Feb 9: v Down (h); Feb 22: v Tipperary (a); Mar 1: v Derry (h); Mar 14: v Louth (h); Mar 22: v Longford (a).

Game information
Competition Allianz Football League Division 3
Round 1st
Teams Cork vs Offaly
Venue Pairc Ui Chaoimh
Time 6pm
Date January 25th
Referee Derek O Mahoney.

Cork referees to referee All-Ireland Club Senior Finals 2020

The GAA can confirm that Cork officials Colm Lyons and Conor Lane will take charge of Sunday’s AIB All Ireland Club Finals at Croke Park.

Lyons will referee the hurling decider involving Ballyhale Shamrocks and Borris-Ileigh at 2pm.

That game will be followed at 4pm by the meeting of Corofin and Kilcoo with Lane appointed as referee for the football encounter.

Cork U20 team to play Galway on Saturday in John Kerins Cup

Cork U20 footballers will play round 2 of John Kerins Cup on Saturday 11th of January. The game will take place in Mallow with a 7pm start.

The team has been announced 

  1. Cian O Leary Douglas
  2. Colm O Shea Kilshannig
  3. Daniel O Mahony Knocknagree
  4. Eoghan Lehane Canovee
  5. James O Mullane Kilmurry
  6. David Buckley Newcestown
  7. Darragh Cashman Millstreet
  8. Eanna O Hanlon Kilshannig
  9. Ciaran Nyhan Ballinascarthy
  10. Gerry O Sullivan Boherbue
  11. Aodhán Ó Luasa Naomh Aban
  12. Brian Hayes St. Finbarr’s
  13. Blake Murphy (Capt.) St. Vincent’s
  14. Darragh Hayes Carbery Rangers
  15. Ryan O Donovan Barryroe
  16. Dylan Foley Eire Og
  17. Ciaran O Sullivan Urhan
  18. Brian Lynch Douglas
  19. Sean Desmond Clondrohid
  20. Conor Crowley Glanmire
  21. Elliot Connolly O Donovan Rossa
  22. Jack Murphy Éire Óg
  23. Conor Smith Aghabollogue
  24. Mark Lenihan Buttevant
  25. Dylan Connolly Glanworth
  26. Cian O Donoghue Clonakilty
  27. Neil Flahive Millstreet
  28. Sean McDonnell Mallow
  29. Evan Dodd Canovee
  30. Dan Peet Clonakilty

 

Selectors:

Keith Ricken, Maurice Moore, Michéal Ó Croinín, Barry Corkery, Colm O Neill.

Cork Hurling team to play Limerick in Munster Senior Hurling League Final

Cork Senior Hurlers will play Limerick on Saturday evening at 7:30pm in LIT Gaelic Grounds Limerick in the final of the Munster Senior Hurling League.

 

Cork team to play is

1 Patrick Collins Ballinhassig

2 Colm Spillane Castlelyons

3 Eoin Cadogan Douglas

4 Sean O’ Donoghue Inniscarra

5 Chris O’ Leary Valley Rovers

6 Bill Cooper Youghal

7 Damian Cahalane St Finbarrs

8 Ryan Walsh Kanturk

9 Aidan Walsh Kanturk

10 Conor Lehane Midleton

11 Luke Meade Newcestown

12 Sean Twomey Courcey Rovers

13 Jack O’ Connor Sarsfields

14 Seamus Harnedy St. Itas

15 Brian Turnbull Douglas

16 Anthony Nash Kanturk

17 James Keating Kildorrery

18 Tommy O’ Connell Midleton

19 Shane O’ Regan Watergrasshill

20 Eoin Roche Bride Rovers

21 Eoin Carey Kilworth

22 Patrick Horgan Glen Rovers

 

Cork Senior Football Team to play Limerick in McGrath Cup Final

Cork Senior Footballers will play Limerick on Saturday evening at 5:30pm in LIT Gaelic Grounds Limerick in the final of the McGrath Cup 2020

Cork team to play is

1 Anthony Casey Kiskeam

2 Sam Ryan St. Finbarrs

3 Aidan Browne Newmarket

4 Paul Ring Aghabullogue

5 Kevin Crowley Millstreet

6 Sean Meehan Kiskeam

7 Cian Kiely Ballincollig

8 Ian Maguire St. Finbarrs

9 Thomas Clancy Clonakilty

10 Tadhg Corkery Cill na Martra

11 Ciaran Sheehan Eire Óg

12 Mattie Taylor Mallow

13 Damien Gore Kilmacabea

14 Cathail O’ Mahony Mitchelstown

15 Michael Hurley Castlehaven

16 Joe Creedon Iveleary

17 Peter Murphy Bandon

18 John O’ Rourke Carbery Rangers

19 Sean White Clonakilty

20 Killian O’Hanlon Kilshannig

21 Shane Forde Na Piarsaigh

22 Stephen Sherlock St. Finbarrs

23 Kevin O’ Driscoll Tadhg MacCarthaigh

24 Brian Hurley Castlehaven

Cork vs Limerick in Munster Senior Hurling League Final

 

Cork will play Limerick in the Co-Op Superstores Munster Hurling League Final on Saturday January 11th at 7:30pm in the LIT Gaelic Grounds.

Kevin Jordan from Tipperary has been appointed referee for the game.

Cork had wins over Kerry and Waterford in the group stages to qualify for the final. Limerick beat Clare and Tipperary to book their place in the final.

Cork’s last success in the Munster Senior League was in 2017, Limerick took the honors last in 2018.

This season’s format included all  six teams in the Munster League, split into two groups of three. During the course of the four-week season each team plays the others in their group once (a single round-robin system) for a total of two games. The top team in each group after the group stage contest the final.

The team for the final will be announced later this week.

McGrath Cup Final- Cork VS Limerick

 

Cork will play Limerick in the Munster McGrath Cup Final on Saturday January 11th at 5:30pm in the LIT Gaelic Grounds.

Brendan Griffin from Kerry will referee the game.

Cork had wins over Kerry and Tipperary in the group stages to qualify for the final. Limerick beat Clare and Waterford to book their place in the final.

Cork’s last win in this competition was in 2018 while Limerick haven’t won this competition since 2005.

This season’s format included all  six teams in the Munster League, split into two groups of three. During the course of the four-week season each team plays the others in their group once (a single round-robin system) for a total of two games. The top team in each group after the group stage contest the final.

The team for the final will be announced later this week.

Cork U20 side to play Kerry in Round 1 of John Kerins Cup 2020

Cork U20s will play Kerry on Saturday next at 2pm in Tralee.

The team to play has been selected . 

1 Josh O Keeffe Newmarket

2 Bill Curtin Kilshannig

3 Daniel O Mahony Knocknagree

4 Conor Smith Aghabollogue

5 James O Mullane Kilmurry

6 Diarmaid Phelan Aghada

7 Sean Desmond Clondrohid

8 Jack Lawton Argideen Rangers

9 Daniel O Connell Kanturk

10 Jack Murphy Éire Óg

11 Aodhán Ó Luasa Naomh Aban

12 (Capt.) Blake Murphy St. Vincent’s

13 Conor Corbett Clyda Rovers

14 Fionn Herlihy Doheny’s

15 Conor Russell Douglas

16 Cian O Leary Douglas

17 Eoin Lehane Canovee

18 Ciaran O Sullivan Urhan

19 Darragh Cashman Millstreet

20 Ciaran Nyhan Ballinascarthy

21 Eanna O Hanlon Kilshannig

22 Brian Hayes St. Finbarr’s

23 Darragh Hayes Carbery Rangers

24 Gerry O Sullivan Boherbue

25 Colm O Shea Kilshannig

26 Elliot Connolly O Donovan Rossa

27 Kieran Twomey Kilshannig

28 Ian Jennings Kilmacabea

29 Mark Lenihan Buttevant

30 Evan Dodd Canovee

 

2020 U20 Football Development League – John Kerins Cup Fixtures

Cork U20 footballers have been drawn in group B of 2020 John Kerins Cup.

This season competition will see seven counties take part. In Group B Cork have been drawn with Kerry and Galway.

In Group A will be Dublin, Kildare, Laois and Meath.

Round 1 games are scheduled for January 4th with Cork travelling to Tralee to play Kerry.

On Saturday 11th January, Round 2 will take place with Cork playing Galway in Mallow- time to be announced.

The Third Round on 18th of January, Cork will have a bye with Kerry playing Galway.

Top team from both groups will play in the final on Saturday 25th.

In order to ensure that all teams involved in the competition get three games each a play off game will take place the same weekend as the final with 2nd place in Group B will play 3rd place in Group B.

Fixture List

Saturday 4th January 2020 | Round 1

Group 1

Kildare v Laois

Dublin v Meath

Group 2

Kerry v Cork

Galway Bye

Saturday 11th January 2020| Round 2

Group 1

Laois v Meath

Kildare v Dublin

Group 2

Cork v Galway

Kerry Bye

Saturday 18th January 2020| Round 3

Group 1

Meath v Kildare

Dublin v Laois

Group 2

Galway v Kerry

Cork Bye

Saturday 25th January 2020

Final

1st Placed Team Group 1 v 1st Placed Team Group 2

Play-Off*

2nd Placed Team Group 2 v 3rd Placed Team Group 2*

*Playoff game is to give all teams three games.

Competition Format

Two Groups of four teams in each competition, exception John Kerins Cup Group 2, will only have three teams, but a playoff game will be provided to give the teams involved three games

Each group will play three ordinary rounds

Top team in each group will qualify for their respective final

Round robin games to be played home & away basis

Final to be played at a venue nominated by the committee in-charge

Play-off game in the John Kerins Cup Group 2, will be played at the home venue of the 2ndplaced team in the group

Connacht Council will be responsibility for logistic arrangement for the Philly Mc Guinness Cup Group 1 & 2

Ulster Council will be responsibility for logistic arrangement for the Leo Murphy Cup Group 1 & 2.

Leinster Council will be responsibility for logistic arrangement for the John Kerins Cup Group 1

Munster Council will be responsibility for logistic arrangement for the John Kerins Cup Group 2

Cork football team to play Tipperary in McGrath Cup

Cork footballers will play Tipperary in Round 2 of McGrath Cup.

The game will take place in Mallow on Thursday 2nd January at 7.30pm.

Team to play

1. Joe Creedon (Iveleary)
2. Shane Hickey (Millstreet)
3. Sean Wilson (Douglas)
4. Sam Ryan (St Finbarrs)
5. Tadhg Corkery (Cill na Martra)
6. Sean Meehan (Kiskeam)
7. Cian Kiely (Ballincollig)
8. Brian Hartnett (Douglas)
9. Thomas Clancy (Clonakilty)
10. Colm Barrett (St Finbarrs)
11. Mark Collins (Castlehaven)
12. Peter O Driscoll (Ilen Rovers)
13. Cian Dorgan (Ballincollig)
14. Stephen Sherlock (St Finbarrs)
15. Michael Hurley (Castlehaven)
16. Anthony Casey (Kiskeam)
17. Sean Fitzgerald (O Donovan Rossa)
18. Peter Murphy (Bandon)
19. Liam O Donovan (Clonakilty)
20. Colm O’ Callaghan (Eire Og)
21. Ryan Harkin (Mallow)
22. John O’ Rourke (Carbery Rangers)
23. Damien Gore (Kilmacabea)
24. Cathail O Mahony (Mitchelstown)