SHC & SFC Divisions & Colleges draws

With UCC, CIT and Imokilly (hurling) / Duhallow (football) receiving byes to the semi-finals of the Divisions / Colleges rounds of the County PSHC & PSFC Competitions, the remaining Divisional teams will play-off in two groups of three, with two from each group then playing semi-finals and Finals across the following five Wednesdays: May 20th, 27th, June 3rd, 10th, and 17th.

 
It is hoped that greater support from Clubs will follow as all Intermediate Championship 1st Round games will be completed at least 10 days ahead of this date. All Divisions that have entered the Round Robin stage have agreed to line out without County players if necessary.

 
Draws made at last night’s County Committee meeting were as follows:
 
SHC
Group 1: Carbery, Duhallow, Avondhu
Group 2: Carrigdhoun, Muskerry, Seandun
 
SFC
Group 1: Avondhu, Beara, Imokilly
Group 2: Carbery, Muskerry, Seandun
Fixtures are listed below. Where a Division is involved in both Hurling and Football on the same evening, a double-header will be arranged.
Date Comp Round Fixture
Wed, May 20th SHC RR 1 Carbery v Duhallow
Wed, May 20th SFC RR 1 Carbery v Muskerry
Wed, May 20th SHC RR 1 Carrigdhoun v Seandun
Wed, May 20th SFC RR 1 Avondhu v Beara
Wed, May 27th SHC RR 2 Carbery v Avondhu
Wed, May 27th SFC RR 2 Carbery v Seandun
Wed, May 27th SHC RR 2 Carrigdhoun v Muskerry
Wed, May 27th SFC RR 2 Beara v Imokilly
Wed, June 3rd SHC RR 3 Avondhu v Duhallow
Wed, June 3rd SFC RR 3 Avondhu v Imokilly
Wed, June 3rd SHC RR 3 Muskerry v Seandun
Wed, June 3rd SFC RR 3 Muskerry v Seandun
Wed, June 10th SHC RR SF Winner Group 1 v Runner Up Group 2
Wed, June 10th SHC RR SF Winner Group 2 v Runner Up Group 1
Wed, June 10th SFC RR SF Winner Group 1 v Runner Up Group 2
Wed, June 10th SFC RR SF Winner Group 2 v Runner Up Group 1
Wed, June 17th SHC RR Final Inter Divisional Round Robin Final
Wed, June 17th SFC RR Final Inter Divisional Round Robin Final
Wed, Sept 2nd PSHC SF Inter-divisional / Colleges semi-finals
Wed, Sept 2nd PHFC SF Inter-divisional / Colleges semi-finals
Sun, Sept 6th PSHC Final Inter-divisional / Colleges Final
Sun, Sept 6th PHFC Final Inter-divisional / Colleges Final

County U21 Hurling and football draws take place

U21 Hurling Championship Draws

Draws for the P1 & P2 U21 Hurling Competitions were made at Tuesday night’s County Committee meeting, as follows:
Premier 1 (12)
 
Quarter-finals
A Bride Rovers v Douglas or Na Piarsaigh
B Midleton v Duhallow or Blarney
C St. Finbarr’s v Sarsfields or Blackrock
D Glen Rovers v Ballincollig or Shandrum
Semi-finals: A v B, C v D
Premier 2 (16)
Round 1
A Tracton v Charleville
B Aghabullogue v Inniscarra
C Fermoy v Bishopstown
D Mallow v Kilbrittain
E Erins Own v Valley Rovers
F Newcestown v Eire Óg
G Carrigaline v Ballygarvan
H Ballinhassig v Courcey Rovers
Quarter-finals
(1) A v B, (2) C v D, (3) E v F, (4) G v H
Semi-finals: 1 v 2, 3 v 4

U21 Football Championship Draws

These competitions will begin in last August / early September depending on Senior and Intermediate Championships. Fixtures to follow.
The Draws for the County stages of the U21 A, B and C Football Competitions took place at last night’s County Committee meeting.
Only Divisional winners will proceed to the County stages in all competitions.
All County Quarter-finals are scheduled for the weekend of Saturday, March 28th.
U21 A Football
Quarter-finals
A Carbery v Muskerry
B Imokilly v Seandun
C Beara v Duhallow
D Avondhu v Carrigdhoun
Semi-finals
A v B, C v D
U21 B Football
Quarter-finals
A Duhallow a bye
B Carrigdhoun v Seandun
C Carbery v Imokilly
D Muskerry v Avondhu
Semi-finals
A v B, C v D
U21 C Football
Quarter-finals
A Duhallow a bye
B Carrigdhoun v Seandun
C Carbery v Imokilly
D Muskerry v Avondhu
Semi-finals
A v B, C v D

Cork referees to referee All-Ireland Club Senior Finals 2020

The GAA can confirm that Cork officials Colm Lyons and Conor Lane will take charge of Sunday’s AIB All Ireland Club Finals at Croke Park.

Lyons will referee the hurling decider involving Ballyhale Shamrocks and Borris-Ileigh at 2pm.

That game will be followed at 4pm by the meeting of Corofin and Kilcoo with Lane appointed as referee for the football encounter.

Cork U20 team to play Galway on Saturday in John Kerins Cup

Cork U20 footballers will play round 2 of John Kerins Cup on Saturday 11th of January. The game will take place in Mallow with a 7pm start.

The team has been announced 

  1. Cian O Leary Douglas
  2. Colm O Shea Kilshannig
  3. Daniel O Mahony Knocknagree
  4. Eoghan Lehane Canovee
  5. James O Mullane Kilmurry
  6. David Buckley Newcestown
  7. Darragh Cashman Millstreet
  8. Eanna O Hanlon Kilshannig
  9. Ciaran Nyhan Ballinascarthy
  10. Gerry O Sullivan Boherbue
  11. Aodhán Ó Luasa Naomh Aban
  12. Brian Hayes St. Finbarr’s
  13. Blake Murphy (Capt.) St. Vincent’s
  14. Darragh Hayes Carbery Rangers
  15. Ryan O Donovan Barryroe
  16. Dylan Foley Eire Og
  17. Ciaran O Sullivan Urhan
  18. Brian Lynch Douglas
  19. Sean Desmond Clondrohid
  20. Conor Crowley Glanmire
  21. Elliot Connolly O Donovan Rossa
  22. Jack Murphy Éire Óg
  23. Conor Smith Aghabollogue
  24. Mark Lenihan Buttevant
  25. Dylan Connolly Glanworth
  26. Cian O Donoghue Clonakilty
  27. Neil Flahive Millstreet
  28. Sean McDonnell Mallow
  29. Evan Dodd Canovee
  30. Dan Peet Clonakilty

 

Selectors:

Keith Ricken, Maurice Moore, Michéal Ó Croinín, Barry Corkery, Colm O Neill.

County Master Fixture Plan 2020

A Master Fixture Plan for all County League and Championship fixtures in Cork for 2020 is attached.

If a Club has any observations, please submit them to administrator.cork@gaa.ie before close of business on next Friday, January 17th.

Changes will only be made with the agreement of your opponents, unless a compelling case is made to CCC.

Subsequently, a further draft will follow with dates, times and venues for each match.

Also included will be P1 & P2 U21 Hurling fixtures, Junior B & C County fixtures and Senior Round Robin inter-divisional fixtures after next Tuesday night’s draws.

 

Notes:

All efforts have been made to provide a balanced programme of games for Club players in Cork for 2020 providing as much certainty as possible.

The Club Championship programme was devised based on current Inter-County Panels and the assumption of Cork Senior teams reaching an All Ireland semi-final in hurling and the All Ireland quarter-finals in football. If either team falls short of these targets, Club championship games will not be brought forward unless there is a joint request to do so from both of the Clubs involved.

Obviously if either County Senior team proceeds further, adjustment will be required, while there is also the uncertainty of Cork Senior Footballers being in Tier 1 or 2. Similarly, an assumption that Cork U20 hurlers may proceed to the later stages is incorporated.

 

All efforts were made to facilitate Clubs that submitted requests in regard to Championship games.

Club Leagues are also incorporated with Divisions 1-5 running from Sunday February 2nd to Sunday July 12th. League finals will take place on the following weekend (July 17th-19th). Games alternate between Saturdays and Sundays to avoid clashes with home games for Corks teams in the National League.

 

While a number of requests were received from Clubs in relation to league postponements, these were not entertained. This is covered in the League regulations.


Plan is outlined below or you can download a PDF copy for printing here Master Fixture Plan 10-01-2020

Cork GAA Master Fixture plan [updated 10th Jan] –

 

Date Comp Round Fixture
Sat, Jan 11th @5.30pm MSFL Final Cork v Limerick in Gaelic Grounds, Limerick
Sat, Jan 11th @7.30pm MSHL Final Cork v Limerick in Gaelic Grounds, Limerick
Sat, Jan 11th @7pm U20 F 2 Cork v Galway in Mallow (John Kerins Cup)
Sat, Jan 18th @6pm PIHC Final Fr. O’Neill’s v Tullaroan in Croke Park
Sat, Jan 18th @4pm JHC Final Russell Rovers v Conahy Shamrocks in Croke Park
Sat, Jan 25th @6pm NFL 1 Cork v Offaly in SuperValu Páirc Uí Chaoimh
Sat, Jan 25th U20 F p/o John Kerins Cup play-offs
Sun, Jan 26th @2pm NHL 1 Cork v Waterford in Walsh Park
Sat, Feb 1st @7pm NHL 2 Cork v Tipperary in SuperValu Páirc Uí Chaoimh
Sat, Feb 1st U21 F 1 Divisional U21 Football Championship
Sun, Feb 2nd @2pm NFL 2 Cork v Leitrim in Carrick-on-Shannon
Sun, Feb 2nd @2pm Club League 1 County Football Leagues
Sat, Feb 8th U21 F 2 Divisional U21 Football Championship
Sun Feb 9th @2pm NFL 3 Cork v Down in SuperValu Páirc Uí Chaoimh
Sun, Feb 9th @11.30am Club League 2 County Football Leagues
Sat, Feb 15th U21 F 3 Divisional U21 Football Championship
Sun, Feb 16th @2pm NHL 3 Cork v Westmeath in Mullingar
Sun, Feb 16th @2pm Club League 1 County Hurling Leagues
Sat, Feb 22nd @7pm NFL 4 Cork v Tipperary in Thurles
Sun, Feb 23rd @2pm NHL 4 Cork v Limerick in SuperValu Páirc Uí Chaoimh
Sun, Feb 23rd @11.30am Club League 2 County Hurling Leagues
Wed, Feb 26th @7pm U20 F SF Cork v Clare / Waterford in Milltown / Fraher Field
Sun, March 1st @2pm NFL 5 Cork v Derry in SuperValu Páirc Uí Chaoimh
Sun, March 1st @2pm NHL 5 Cork v Galway in Salthill
Sun, March 1st @11.30am Club League 3 County Football Leagues
Wed, March 4th @7pm U20 F Final Munster U20 Football Final
Sat, March 7th U21 F 4 Divisional U21 Football Championship
Sat / Sun, March 7th/8th NHL QF Allianz Hurling League Quarter-finals / Rel play-offs
Sun, March 8th @2pm Club League 3 County Hurling Leagues
Sat / Sun, March 14th/15th NHL SF Allianz Hurling League Semi-finals
Sun, March 15th @2pm NFL 6 Cork v Louth in SuperValu Páirc Uí Chaoimh
Sun, March 15th @11.30am Club League 4 County Football Leagues
Tues, March 17th @2pm U20 F SF All Ireland U20 semi-final v Connacht in Croke Park
Sat, March 21st U21 F 5 Divisional U21 Football Championship
Sun, March 22nd @2pm NFL 7 Cork v Longford in Pearse Park
Sun, March 22nd NHL Final National Hurling League Final
Sun, March 22nd @2pm Club League 4 County Hurling Leagues
Sat / Sun, March 28th / 29th U20 F Final All Ireland U20 Football Final
Sat, March 28th NFL Final National Football Division 3 League Final
Sat, March 28th U21 F QF County Championship quarter-finals
Sun, March 29th @2pm Club League 5 County Football Leagues
Fri, April 3rd PSFC C1 Douglas v Bishopstown
Sat, April 4th U21 F SF County Championship semi-finals prov
w/e April 5th PSFC A1 Clonakilty v Carrigaline
w/e April 5th PSFC A1 St. Finbarr’s v Ballincollig
w/e April 5th PSFC B1 Newcestown v Ilen Rovers
w/e April 5th PSFC C1 Nemo Rangers v Valley Rovers
w/e April 5th SAFC A1 O’Donovan Rossa v St. Nick’s
w/e April 5th SAFC C1 Clyda Rovers v Bandon
w/e April 5th PIFC C1 Macroom v Kanturk
Sun, April 5th @2pm Club League 5 County Hurling Leagues
Sat, April 11th U21 F SF County Championship semi-finals
w/e April 12th PSFC B1 Carbery Rangers v Castlehaven
w/e April 12th SAFC B1 Kiskeam v Mallow
w/e April 12th SAFC B1 Eire Óg v Bantry Blues
w/e April 12th SAFC C1 Dohenys v Fermoy
w/e April 12th PIFC C1 Nemo Rangers v Gabriel Rangers
w/e April 12th IAFC A1 Millstreet v St. Finbarr’s
w/e April 12th IAFC C1 Mitchelstown v Glanworth
w/e April 12th IAFC D1 Aghabullogue v Kildorrery
w/e April 12th JBFC Junior B Football Championship
w/e April 12th JCFC Junior C Football Championship
Sun, April 12th @2pm Club League 6 County Hurling Leagues
Sat, April 18th U21 F Final County Championship Final
w/e April 19th PSHC A1 Midleton v Sarsfields
w/e April 19th PSHC A1 Douglas v Ballyhea
w/e April 19th PSHC B1 Blackrock v Erins Own
w/e April 19th PSHC B1 Bishopstown v Newtownshandrum
w/e April 19th PSHC C1 Glen Rovers v St. Finbarr’s
w/e April 19th SAHC A1 Newcestown v Killeagh
w/e April 19th SAHC A1 Kanturk v Cloyne
w/e April 19th SAHC B1 Bandon v Charleville
w/e April 19th SAHC C1 Fr. O’Neill’s v Kilworth
w/e April 19th PIHC A1 Aghada v Youghal
w/e April 19th PIHC A1 Courcey Rovers v Carrigaline
w/e April 19th PIHC B1 Valley Rovers v Ballinhassig
w/e April 19th PIHC C1 Inniscarra v Blarney
w/e April 19th PIHC C1 Castlelyons v Blackrock
w/e April 19th JBFC Junior B Football Championship
w/e April 19th JCFC Junior C Football Championship
w/e April 19th JBHC Junior B Hurling Championship
w/e April 26th PSHC C1 Na Piarsaigh v Carrigtwohill
w/e April 26th SAHC B1 Mallow v Fermoy
w/e April 26th SAHC C1 Ballymartle v Bride Rovers
w/e April 26th PIHC B1 Watergrasshill v Ballincollig
w/e April 26th IAHC A1 Kildorrery v Mayfield
w/e April 26th IAHC B1 Eire Óg v Sarsfields
w/e April 26th IAHC B1 Meelin v Douglas
w/e April 26th IAHC C1 Cloughduv v Aghabullogue
w/e April 26th IAHC C1 Glen Rovers v Midleton
w/e April 26th LIHC A1 Kilbrittain v Barryroe
w/e April 26th JBHC Junior B Hurling Championship
w/e April 26th JCHC Junior C Football Championship
Sat, May 2nd @7pm Club League 6 County Football Leagues (Divisions 1-4 only)
Mon, May 4th @2pm Club League 6* County Hurling League (Division 1 only)
w/e May 3rd IAHC A1 Dungourney v Argideen Rangers
w/e May 3rd LIHC A1 Ballygarvan v Russell Rovers
w/e May 3rd LIHC B1 Castlemartyr v St. Finbarr’s
w/e May 3rd LIHC B1 Ballymartle v Milford
w/e May 3rd LIHC C1 Tracton v St. Catherine’s
w/e May 3rd LIHC C1 Grenagh v Dripsey
w/e May 3rd PIFC A1 Newmarket v Na Piarsaigh
w/e May 3rd PIFC B1 St. Vincent’s v Knocknagree
w/e May 3rd PIFC B1 Naomh Aban v Cill Na Martra
w/e May 3rd IAFC D1 Glanmire v Kilshannig
Sat, May 9th @7pm Club League 7 County Hurling Leagues
Sun, May 10th @4pm SHC 1 Cork v Limerick in SuperValu Páirc Uí Chaoimh
Sun, May 10th @2pm MHC 1 Cork v Limerick in SuperValu Páirc Uí Chaoimh
w/e May 10th SAFC A1 St. Michael’s v Ballingeary
w/e May 10th PIFC A1 Castletownbere v Aghada
w/e May 10th IAFC A1 Glenville v Ballinora
w/e May 10th IAFC B1 Rockchapel v Dromtarriffe
w/e May 10th IAFC B1 Ballydesmond v Kinsale
w/e May 10th IAFC C1 Mayfield v Adrigole
Wed, May 13th @7pm MFC QF Cork v Kerry in Tralee
Sat, May 16th @7pm Club League 7 County Football Leagues (Divisions 1-4 only)
Wed, May 20th @7pm MFC QF Cork / Kerry v RR winner
Wed, May 20th SFC & SHC RR Inter Divisional Round Robin I
Sat, May 23rd Tournament 1 Tom Creedon Cup Round 1
Sat, May 23rd @7pm Club League 8 County Hurling Leagues
Sun, May 24th @2pm SFC SF Cork v Kerry in SuperValu Páirc Uí Chaoimh
Wed, May 27th @7pm MFC QF Cork / Kerry v RR loser
Wed, May 27th SFC & SHC RR Inter Divisional Round Robin II
Sat, May 30th @7pm Club League 8 County Football Leagues
Sun, May 31st @2pm SHC 3 Cork v Waterford in Walsh Park
Sun, May 31st @12pm MHC 3 Cork v Waterford in Walsh Park
Wed, June 3rd SFC & SHC RR Inter Divisional Round Robin III
Sat June 6th Tournament 2 Tom Creedon Cup Round 2
Sat June 6th @7pm Club League 9 County Hurling Leagues
Sun, June 7th @2pm SHC 4 Cork v Clare in SuperValu Páirc Uí Chaoimh
Sun, June 7th @12pm MHC 4 Cork v Clare in SuperValu Páirc Uí Chaoimh
Wed, June 10th SFC & SHC RR Inter Divisional Round Robin semi-final
Sat, June 13th @7pm Club League 9 County Football Leagues
Sun, June 14th @2pm SHC 5 Cork v Tipperary in Thurles
Sun, June 14th @12pm MHC 5 Cork v Tipperary in Thurles
Wed, June 17th SFC & SHC RR Inter Divisional Round Robin Final
Sat, June 20th Tournament 3 Tom Creedon Cup Round 3
Sat, June 20th SFC PL All Ireland Football Cship Tier 1 Prelim Round
Sat, June 20th SFC 1 All Ireland Football Cship Tier 2 Round 1
Sun, June 21st @2pm SFC Final Munster Senior Football Final
Sun, June 21st @11.15am MFC Final Munster Minor Football Final
Sat, June 20th @7pm Club League 10 County Hurling Leagues
Wed, June 24th (estimate) JFC Final Munster Junior Football Final v Kerry
Sat, June 27th SFC R1 All Ireland Football Cship Tier 1 Round 1
Sat, June 27th SFC QF All Ireland Football Cship Tier 2 quarter-finals
Sun, June 28th @4pm SHC Final Munster Senior Hurling Final
Sun, June 28th @1.15pm MHC Final Munster Minor Hurling Final
Sun, June 28th @2pm Club League 10 County Football Leagues
Wed, July 1st @7pm U20H QF Cork v Kerry (venue TBC)
Sat / Sun, July 4th / 5th MHC QF1 Munster Minor Hurling runner-up v Galway
Sat / Sun, July 4th / 5th SHC PQF All Ireland Senior Hurling Preliminary Quarter-final
Sat / Sun, July 4th / 5th SFC R2 All Ireland Football Cship Tier 1 Round 2
Sat / Sun, July 4th / 5th JFC SF All Ireland Junior Football semi-final
Sat, July 4th Tournament 4 Tom Creedon Cup semi-finals
Sun, July 5th SFC SF All Ireland Football Cship Tier 2 semi-final in Croke Park
Sun, July 5th @2pm Club League 11 County Hurling Leagues
1
Thurs, July 9th @7pm U20 H SF Cork / Kerry v Limerick in Limerick
Sat / Sun, July 11th / 12th SFC QF All Ireland Senior Football Super 8 Round 1
Sat / Sun, July 11th / 12th SHC QF All Ireland Senior Hurling quarter-finals
Sat / Sun, July 11th / 12th MHC QF2 All Ireland Minor Hurling quarter-final 2
Sun, July 12th @2pm Club League 11 County Football Leagues
Sat / Sun, July 18th / 19th SFC QF All Ireland Senior Football Super 8 Round 2
Sat / Sun, July 18th / 19th SFC Final All Ireland Football Cship Tier 2 Final in Croke Park
Sat / Sun, July 18th / 19th JFC Final All Ireland Junior Football Final
Sat / Sun, July 18th / 19th MHC QF3 All Ireland Minor Hurling quarter-final 3
w/e July 19th Club League Final County Division 1-5 League Finals
Sat, July 18th Tournament 5 Tom Creedon Cup Final
w/e July 19th SAFC A2 O’Donovan Rossa v Ballingeary
w/e July 19th PIFC A2 Newmarket v Aghada
w/e July 19th PIFC A2 Na Piarsaigh v Castletownbere
w/e July 19th PIFC B2 Cill Na Martra v St. Vincent’s
w/e July 19th IAFC A2 St. Finbarr’s v Glenville
w/e July 19th IAFC B2 Rockchapel v Kinsale
w/e July 19th IAFC C2 Glanworth v Mayfield
w/e July 19th IAFC D2 Kildorrery v Glanmire
w/e July 19th LIHC A2 Kilbrittain v Russell Rovers
w/e July 19th LIHC A2 Barryroe v Ballygarvan
w/e July 19th LIHC C2 Tracton v Dripsey
Wed, July 22nd @7pm U20 H Final Munster U20 Hurling Final
Sat / Sun, July 25th / 26th SHC SF All Ireland Senior & Minor Hurling semi-finals
Sat / Sun, July 25th / 26th MFC QF All Ireland Minor Football quarter-finals
w/e July 26th SAHC A3 Killeagh v Cloyne
w/e July 26th SAHC C2 Ballymartle v Kilworth
w/e July 26th PIHC A2 Carrigaline v Aghada
w/e July 26th IAHC A2 Kildorrery v Argideen Rangers
w/e July 26th IAHC A2 Mayfield v Dungourney
w/e July 26th IAHC B2 Sarsfields v Meelin
w/e July 26th IAHC C2 Cloughduv v Midleton
w/e July 26th LIHC B2 Castlemartyr v Milford
Sun, July 26th LIHC B2 St. Finbarr’s v Ballymartle
w/e July 26th LIHC C2 St Catherine’s v Grenagh
w/e July 26th IAFC B2 Dromtarriffe v Ballydesmond
Sat / Sun, Aug 1st / 2nd SFC QF All Ireland Senior Football Super 8 Round 3
Sat / Sun, Aug 1st / 2nd U20H SF All Ireland U20 Hurling Semi-finals
w/e Aug 2nd LIHC A3 Kilbrittain v Ballygarvan
w/e Aug 2nd LIHC A3 Barryroe v Russell Rovers
Sun, Aug 2nd LIHC B3 St. Finbarr’s v Milford
w/e Aug 2nd LIHC C3 Tracton v Grenagh
w/e Aug 2nd PIFC C2 Macroom v Gabriel Rangers
Sat / Sun, Aug 8th / 9th SFC SF All Ireland Senior & Minor Football semi-finals
w/e Aug 9th PSHC A2 Midleton v Ballyhea
w/e Aug 9th PSHC A2 Sarsfields v Douglas
w/e Aug 9th PSHC B2 Blackrock v Newtownshandrum
w/e Aug 9th PSHC B2 Erins Own v Bishopstown
w/e Aug 9th PSHC C2 Glen Rovers v Carrigtwohill
Sun, Aug 9th PSHC C2 St. Finbarr’s v Na Piarsaigh
w/e Aug 9th SAHC A3 Newcestown v Kanturk
w/e Aug 9th SAHC B2 Bandon v Fermoy
w/e Aug 9th SAHC B2 Charleville v Mallow
w/e Aug 9th SAHC C2 Bride Rovers v Fr. O’Neill’s
w/e Aug 9th PIHC A2 Courcey Rovers v Youghal
w/e Aug 9th PIHC B2 Ballinhassig v Watergrasshill
w/e Aug 9th PIHC B2 Valley Rovers v Ballincollig
w/e Aug 9th PIHC C2 Inniscarra v Blackrock
w/e Aug 9th PIHC C2 Blarney v Castlelyons
w/e Aug 9th IAHC B2 Eire Óg v Douglas
w/e Aug 9th IAHC C2 Aghabullogue v Glen Rovers
w/e Aug 9th LIHC C3 St. Catherine’s v Dripsey
w/e Aug 9th LIHC B3 Castlemartyr v Ballymartle
Sun, Aug 16th SHC Final All Ireland Senior & Minor Hurling Finals
w/e Aug 16th P1 & P2 U21 H Round 1 P1 & P2 U21 Round 1
w/e Aug 16th PSFC A2 St. Finbarr’s v Carrigaline
w/e Aug 16th PSFC A2 Ballincollig v Clonakilty
w/e Aug 16th PSFC B2 Carbery Rangers v Ilen Rovers
w/e Aug 16th PSFC B2 Castlehaven v Newcestown
w/e Aug 16th PSFC C2 Nemo Rangers v Bishopstown
w/e Aug 16th PSFC C2 Valley Rovers v Douglas
w/e Aug 16th SAFC A2 St. Nick’s v St. Michael’s
w/e Aug 16th SAFC B2 Mallow v Eire Óg
w/e Aug 16th SAFC B2 Kiskeam v Bantry Blues
Sun, Aug 16th SAFC C2 Dohenys v Bandon
w/e Aug 16th SAFC C2 Fermoy v Clyda Rovers
w/e Aug 16th PIFC B2 Naomh Aban v Knocknagree
w/e Aug 16th PIFC C2 Kanturk v Nemo Rangers
w/e Aug 16th IAFC A2 Millstreet v Ballinora
w/e Aug 16th IAFC B3 Dromtarriffe v Kinsale
w/e Aug 16th IAFC C2 Mitchelstown v Adrigole
w/e Aug 16th IAFC D2 Aghabullogue v Kilshannig
Sat / Sun, Aug 22nd / 23rd U20H Final All Ireland U20 Hurling Final
w/e Aug 23rd P1 & P2 U21 H Round 1 P1 & P2 U21 Round 1
w/e Aug 22nd PSFC C3 Nemo Rangers v Douglas
w/e Aug 22nd PSFC C3 Valley Rovers v Bishopstown
w/e Aug 22nd PIFC A3 Newmarket v Castletownbere
w/e Aug 22nd PIFC A3 Na Piarsaigh v Aghda
w/e Aug 22nd PIFC B3 Naomh Aban v St. Vincent’s
w/e Aug 22nd PIFC B3 Cill Na Martra v Knocknagree
w/e Aug 22nd PIFC C3 Macroom v Nemo Rangers
w/e Aug 22nd PIFC C3 Kanturk v Gabriel Rangers
w/e Aug 22nd IAFC A3 Millstreet v Glenville
w/e Aug 22nd IAFC A3 St. Finbarr’s v Ballinora
w/e Aug 22nd IAFC B3 Rockchapel v Ballydesmond
w/e Aug 22nd IAFC C3 Mitchelstown v Mayfield
w/e Aug 22nd IAFC C3 Glanworth v Adrigole
w/e Aug 22nd IAFC D3 Aghabullogue v Glanmire
w/e Aug 22nd IAFC D3 Kildorrery v Kilshannig
Sun, Aug 30th SFC Final All Ireland Senior & Minor Football Finals
w/e Aug 30th PSHC A3 Midleton v Douglas
w/e Aug 30th PSHC A3 Sarsfields v Ballyhea
w/e Aug 30th PSHC B3 Blackrock v Bishopstown
w/e Aug 30th PSHC B3 Erins Own v Newtownshandrum
w/e Aug 30th PSHC C3 Glen Rovers v Na Piarsaigh
w/e Aug 30th PSHC C3 St. Finbarr’s v Carrigtwohill
w/e Aug 30th SAHC A2 Newcestown v Cloyne
w/e Aug 30th SAHC A2 Killeagh v Kanturk
w/e Aug 30th SAHC B3 Bandon v Mallow
w/e Aug 30th SAHC B3 Charleville v Fermoy
w/e Aug 30th SAHC C3 Ballymartle v Fr. O’Neill’s
w/e Aug 30th SAHC C3 Bride Rovers v Kilworth
w/e Aug 30th PIHC A3 Courcey Rovers v Aghada
w/e Aug 30th PIHC A3 Carrigaline v Youghal
w/e Aug 30th PIHC B3 Valley Rovers v Watergrasshill
w/e Aug 30th PIHC B3 Ballinhassig v Ballincollig
w/e Aug 30th PIHC C3 Inniscarra v Castlelyons
w/e Aug 30th PIHC C3 Blarney v Blackrock
w/e Aug 30th IAHC A3 Kildorrery v Dungourney
w/e Aug 30th IAHC A3 Mayfield v Argideen Rangers
w/e Aug 30th IAHC B3 Eire Óg v Meelin
w/e Aug 30th IAHC B3 Sarsfields v Douglas
w/e Aug 30th IAHC C3 Cloughduv v Glen Rovers
w/e Aug 30th IAHC C3 Aghabullogue v Midleton
Wed, Sept 2nd PSHC SF Inter-divisional / Colleges semi-finals
Wed, Sept 2nd PHFC SF Inter-divisional / Colleges semi-finals
Sun, Sept 6th PSHC Final Inter-divisional / Colleges Final
Sun, Sept 6th PHFC Final Inter-divisional / Colleges Final
w/e Sept 6th JAHC Rnd 1 Junior A Hurling County Round 1
w/e Sept 6th P1 & P2 U21 H Round 1 P1 & P2 U21 quarter-finals
w/e Sept 6th U21 A & B H QF A & B County quarter-finals
w/e Sept 6th PSFC A3 St. Finbarr’s v Clonakilty
w/e Sept 6th PSFC A3 Ballincollig v Carrigaline
w/e Sept 6th PSFC B3 Carbery Rangers v Newcestown
w/e Sept 6th PSFC B3 Castlehaven v Ilen Rovers
w/e Sept 6th SAFC A3 O’Donovan Rossa v St. Michael’s
w/e Sept 6th SAFC A3 St. Nick’s v Ballingeary
w/e Sept 6th SAFC B3 Kiskeam v Eire Óg
w/e Sept 6th SAFC B3 Mallow v Bantry Blues
w/e Sept 6th SAFC C3 Dohenys v Clyda Rovers
w/e Sept 6th SAFC C3 Fermoy v Bandon
w/e Sept 13th PSHC PQF Preliminary Quarter-finals x 2
w/e Sept 13th SAHC PQF Preliminary Quarter-final
w/e Sept 13th PIHC QF Preliminary Quarter-final
w/e Sept 13th IAHC QF Preliminary Quarter-final
w/e Sept 13th LIHC QF Preliminary Quarter-final
w/e Sept 13th PSFC QF Preliminary Quarter-finals x 2
w/e Sept 13th SAFC QF Preliminary Quarter-final
w/e Sept 13th PIFC QF Preliminary Quarter-final
w/e Sept 13th P1 & P2 U21 H Round 1 P1 & P2 U21 semi-finals
w/e Sept 13th U21 A & B H SF U21 A & B County Hurling semi-finals
w/e Sept 13th JAFC Rnd 1 Junior A Football County Round 1
w/e Sept 20th PSHC QF Premier Senior Hurling quarter-finals
w/e Sept 20th PSHC Rel RR Premier Senior Hurling Relegation Round Robin 1
w/e Sept 20th SAHC QF Senior A Hurling quarter-finals
w/e Sept 20th SAHC Rel RR Senior A Hurling Relegation Round Robin 1
w/e Sept 20th PIHC QF Premier Intermediate Hurling quarter-finals
w/e Sept 20th PIHC Rel RR Premier Intermediate Hurling Relegation Round Robin 1
w/e Sept 20th IAHC QF Intermediate A Hurling quarter-finals
w/e Sept 20th IAHC Rel RR Intermediate A Hurling Relegation Round Robin 1
w/e Sept 20th LIHC QF Lower Intermediate Hurling quarter-finals
w/e Sept 20th LIHC Rel RR Lower Intermediate Hurling Relegation Round Robin 1
w/e Sept 20th JAHC QF Junior A Hurling County quarter-finals
w/e Sept 20th JBHC QF Junior B Hurling County quarter-finals
w/e Sept 27th PSFC QF Premier Senior Football quarter-finals
w/e Sept 27th PSFC Rel RR Premier Senior Football Relegation Round Robin 1
w/e Sept 27th SAFC QF Senior A Football quarter-finals
w/e Sept 27th SAFC Rel RR Senior A Football Relegation Round Robin 1
w/e Sept 27th PIFC QF Premier Intermediate Football quarter-finals
w/e Sept 27th PIFC Rel RR Premier Intermediate Football Relegation Round Robin 1
w/e Sept 27th IAFC QF Intermediate A Football quarter-finals
w/e Sept 27th IAFC Rel RR Intermediate A Football Relegation semi-final
w/e Sept 27th P1 & P2 U21 H Round 1 P1 & P2 U21 County Hurling Finals
w/e Sept 27th U21 A & B H SF A & B County Hurling Finals
w/e Sept 27th JAFC QF Junior A Football County quarter-finals
w/e Sept 27th JBFC QF Junior B Football County quarter-finals
w/e Oct 4th PSHC SF Premier Senior Hurling semi-finals
w/e Oct 4th PSHC Rel RR Premier Senior Hurling Relegation Round Robin 2
w/e Oct 4th SAHC SF Senior A Hurling semi-finals
w/e Oct 4th SAHC Rel RR Senior A Hurling Relegation Round Robin 2
w/e Oct 4th PIHC SF Premier Intermediate Hurling semi-finals
w/e Oct 4th PIHC Rel RR Premier Intermediate Hurling Relegation Round Robin 2
w/e Oct 4th IAHC SF Intermediate A Hurling semi-finals
w/e Oct 4th IAHC Rel RR Intermediate A Hurling Relegation Round Robin 2
w/e Oct 4th LIHC SF Lower Intermediate Hurling semi-finals
w/e Oct 4th LIHC Rel RR LowerIntermediate Hurling Relegation Round Robin 2
w/e Oct 4th JAHC SF Junior A Hurling County semi-finals
w/e Oct 4th JBHC SF Junior B Hurling County semi-finals
w/e Oct 11th PSFC SF Premier Senior Football semi-finals
w/e Oct 11th PSFC Rel RR Premier Senior Football Relegation Round Robin 2
w/e Oct 11th SAFC SF Senior A Football semi-finals
w/e Oct 11th SAFC Rel RR Senior A Football Relegation Round Robin 2
w/e Oct 11th PIFC SF Premier Intermediate Football semi-finals
w/e Oct 11th PIFC Rel RR Premier Intermediate Football Relegation Round Robin 2
w/e Oct 11th IAFC SF Intermediate A Football semi-finals
w/e Oct 11th IAFC Rel RR Intermediate A Football Relegation Final
w/e Oct 11th JAFC SF Junior A Football County semi-finals
w/e Oct 11th JBFC SF Junior B Football County semi-finals
w/e Oct 18th PSHC Final Premier Senior Hurling Final
w/e Oct 18th PSHC Rel RR Premier Senior Hurling Relegation Round Robin 3
w/e Oct 18th SAHC Final Senior A Hurling Final
w/e Oct 18th SAHC Rel RR Senior A Hurling Relegation Round Robin 3
w/e Oct 18th PIHC Final Premier Intermediate Hurling Final
w/e Oct 18th PIHC Rel RR Premier Intermediate Hurling Relegation Round Robin 3
w/e Oct 18th IAHC Final Intermediate A Hurling Final
w/e Oct 18th IAHC Rel RR Intermediate A Hurling Relegation Round Robin 3
w/e Oct 18th LIHC Final Lower Intermediate Hurling Final
w/e Oct 18th LIHC Rel RR LowerIntermediate Hurling Relegation Round Robin 3
w/e Oct 18th JAHC Final Junior A Hurling County Final
w/e Oct 18th JBHC Final Junior B Hurling County Final
w/e Oct 25th PSFC Final Premier Senior Football Final
w/e Oct 25th PSFC Rel RR Premier Senior Football Relegation Round Robin 3
w/e Oct 25th SAFC Final Senior A Football Final
w/e Oct 25th SAFC Rel RR Senior A Football Relegation Round Robin 3
w/e Oct 25th PIFC Final Premier Intermediate Football Final
w/e Oct 25th PIFC Rel RR Premier Intermediate Football Relegation Round Robin 3
w/e Oct 25th IAFC Final Intermediate A Football Final
w/e Oct 25th JAFC Final Junior A Football County Final
w/e Oct 25th JBFC Final Junior B Football County Final
Sat, Oct 31st JHC QF Munster Junior Hurling Club quarter-final
Sat, Oct 31st JFC QF Munster Junior Football Club quarter-final
Sun, Nov 1st IHC QF Munster Intermediate Hurling Club quarter-final
Sun, Nov 1st IFC QF Munster Intermediate Football Club quarter-final
Sat, Nov 7th JHC SF Munster Junior Hurling Club semi-final
Sat, Nov 7th JFC SF Munster Junior Hurling Club semi-final
Sat, Nov 7th IFC QF Munster Intermediate Football Club semi-final
Sun, Nov 8th IHC QF Munster Intermediate Hurling Club semi-final
Sun, Nov 8th SFC QF Munster Senior Football Club quarter-final
Sun, Nov 8th SHC QF Munster Senior Hurling Club quarter-final
Sun, Nov 15th SFC SF Munster Senior Football Club semi-final
Sun, Nov 15th SHC SF Munster Senior Hurling Club semi-final
Sun, Nov 15th IR Test 1 International Rules in SuperValu Páirc Uí Chaoimh
Sat, Nov 21st JHC Final Munster Junior Hurling Club Final
Sat, Nov 21st JFC Final Munster Junior Hurling Club Final
Sun, Nov 22nd IFC Final Munster Intermediate Football Club Final
Sun, Nov 22nd IHC Final Munster Intermediate Hurling Club Final
Sat, Nov 28th SFC Final Munster Senior Football Club Final
Sun, Nov 29th SHC Final Munster Senior Hurling Club Final
w/e Dec 6th JHC SF All Ireland Junior Hurling Club semi-final
w/e Dec 6th JFC SF All Ireland Junior Football Club semi-final
w/e Dec 6th IHC SF All Ireland Intermediate Hurling Club semi-final
w/e Dec 6th IFC SF All Ireland Intermediate Football Club semi-final
w/e Dec 12th / 13th SHC SF All Ireland Senior Hurling Club semi-final
w/e Dec 12th / 13th SFC SF All Ireland Senior Football Club semi-final