The Dr. Harty Cup Under 19 A Hurling & Corn Uí Mhuirí Under 19 A Football Quarter-Final Draws

The Dr. Harty Cup Under 19 A Hurling & Corn Uí Mhuirí Under 19 A Football Quarter-Final Draws took place on Monday December 2nd.


Dr. Harty Cup Under 19 A Hurling Quarter-Finals

1) CBC Cork v St. Colmans Fermoy
2) Midleton CBS v DLS Waterford
3) St. Flannans Ennis v St. Joseph’s Tulla
4) Thurles CBS v Our Ladys Templemore

Quarter-Finals penciled in for January 8th

Semi-Finals – 1 v 2; 3 v 4


Corn Uí Mhuirí Under 19 A Football Quarter-Finals

1) Hamilton High School Bandon v Tralee CBS
2) PS Rathmore v Colaiste Choilm Ballincollig
3) St. Brendan’s Killarney v St. Flannans Ennis
4) St. Francis College Rochestown v Clonakilty Community College

Quarter-Finals penciled in for January 15th

Semi-Finals – 1 v 2; 3 v 4

Championship Programme

Date Comp Round Teams
Tues, Dec 3rd @7.30pm U21 BHC SF Castlemartyr  v Ballinora in Ovens ET
Sat, Dec 7th @5.15pm U21 P1HC QF Killeagh Itas v Blackrock  in Páirc Uí Chaoimh 4G ET
Sat, Dec 7th @3.45pm U21 P1HC QF Sarsfields v Douglas in Páirc Uí Chaoimh 4G ET
Sat, Dec 7th @2pm U21 P2HC SF Ballinhassig v Bride Rovers in Páirc Uí Chaoimh 4G  ET
Sun, Dec 8th @4.30pm U21 AHC SF Newcestown v Eire Óg in Páirc Uí Chaoimh 4G ET
Sun, Dec 8th @6.15pm U21 BHC Final Killavullen v Castlemartyr / Ballinora in Páirc Uí Chaoimh 4G ET
Sat, Dec 14th U21 P1HC SF Killeagh Itas / Blackrock v Douglas / Sarsfields ET
Sat, Dec 14th @3pm U21 P2HC Final St. Finbarr’s v Bride Rovers / Ballinhassig in Pairc Ui Rinn ET prov
Sun, Dec 15th U21 BFC Final Newcestown v Aghabullogue in Pairc Ui Rinn ET
w/e Dec 21st / 22nd U21 P1HC Final Midleton v  Killeagh Itas / Blackrock / Douglas / Sarsfields in Pairc Ui Rinn ET
w/e Dec 21st / 22nd U21 AFC QF St. Finbarr’s v St. Michael’s ET prov
Sun, Dec 22nd U21 AHC Final Fermoy v Newcestown / Eire Og in Pairc Ui Rinn ET
TBC U21 AFC SF Kilshannig v St. Finbarr’s / St. Michael’s ET
TBC U21 AFC Final Ballincollig v Kilshannig / St. Finbarr’s  / St. Michael’s ET

Championship Draws 2020

On Tuesday night in Pairc Ui Chaoimh, 2020 Championship draws took place. Below is full details of the groupings. 

 

Premier Senior Hurling
Group 1 Group 2 Group 3
Midleton Blackrock Glen Rovers
Sarsfields Erins Own St. Finbarr’s
Douglas Bishopstown Na Piarsaigh
Ballyhea Newtownshandrum Carrigtwohill
Premier Senior Football
Group 1 Group 2 Group 3
St. Finbarr’s Carbery Rangers Nemo Rangers
Ballincollig Castlehaven Valley Rovers
Clonakilty Newcestown Douglas
Carrigaline Ilen Rovers Bishopstown
Senior A Hurling
Group 1 Group 2 Group 3
Newcestown Bandon Ballymartle
Killeagh Charleville Bride Rovers
Kanturk Mallow Fr. O’ Neill’s
Cloyne Fermoy Kilworth
Senior A Football
Group 1 Group 2 Group 3
O’Donovan Rossa Kiskeam Dohenys
St. Nicholas Mallow Fermoy
St. Michael’s Eire Óg Clyda Rovers
Ballingeary Bantry Blues Bandon
Premier IHC
Group 1 Group 2 Group 3
Courcey Rovers Valley Rovers Inniscarra
Carrigaline Ballinhassig Blarney
Aghada Watergrasshill Castlelyons
Youghal Ballincollig Blackrock
Premier IFC
Group 1 Group 2 Group 3
Newmarket Naomh Aban Macroom
Na Piarsaigh Cill na Martra Kanturk
Castletownbere St. Vincent’s Nemo Rangers
Aghada Knocknagree Gabriel Rangers
Inter A HC
Group 1 Group 2 Group 3
Kildorrery Eire Og Cloughduv
Mayfield Sarsfields Aghabullogue
Dungourney Meelin Glen Rovers
Argideen Rangers Douglas Midleton
Inter A FC
Group 1 Group 2 Group 3 Group 4
Millstreet Rockchapel Mitchelstown Aghabullogue
St Finbarr’s Dromtarriffe Glanworth Kildorrery
Glenville Ballydesmond Mayfield Glanmire
Ballinora Kinsale Adrigole Kilshannig
Lower IHC
Group 1 Group 2 Group 3
Kilbrittain Castlemartyr Tracton*
Barryroe St Finbarrs St. Catherine’s
Ballygarvan Ballymartle Grenagh
Russell Rovers Milford Dripsey

2019 County Intermediate  & Junior B Football’s Finals 

2019 County Intermediate  & Junior B Football’s Finals 

Two more County titles are on the line today with four teams battling it out for Intermediate and Junior honors. 

County Intermediate football final will take place at 7pm with Knocknagree taking on Gabriel Rangers in the decider. 

 

The opening game of the day will be the meeting of St. Michael’s taking on Goleen at 5:15pm in the Junior B final. 

Roll of Honor in IFC

 

 

 

 

 

 

Cork Senior & Premier IFC Final 2019

2019 County Senior Football Final and Premier Intermediate Football Final

On Sunday next 27th of October, Cork Senior Football Final will take place in Páirc Uí Rinn. Nemo Rangers will play Duhallow at 4pm in the decider. At 2pm, Eire Og will meet St.Michael’s in the opening game of the day in Premier IFC Final. 

 

County Senior Final Information

 

TEAMS : Nemo Rangers and Duhallow

DATE: Sunday 27th October 

TIME: 4pm 

VENUE: Pairc Ui Rinn

REFEREE: John Ryan 

 

Co.Premier IFC Final Information

 

TEAMS : Eire Og and St.Michael’s

DATE: Sunday 27th October 

TIME: 2pm 

VENUE: Pairc Ui Rinn

REFEREE: Alan Long 

 

 

Match Coverage

There will be live coverage on TG4 (of Senior Football Final only), C103fm with updates on Cork’s 96FM, Red FM, Radio na Gaeltachta, Cork GAA website and Twitter page, but nothing beats being there!!

 

 

 

Ticket information

Adult Tickets €20 on the day of the final 

OAP’ s and students €15

U16s are Free

Tickets are on sale now at  your local Centre/Super Valu Stores. Adult Tickets purchased in advance will cost €18 (€20 on the day).

No Concession (AOP/Student) tickets can be bought in advance and no refunds will be available on the day

Please Note  – Concessions will be available on the day of the game at designated turnstiles

 

 

Ticket Competition

Loading…

 

 

The last 10 County Senior Football finals 

 

Senior Football

Year
  Winners
Runners-Up
2018   St. Finbarr’s Duhallow
2017   Nemo Rangers St Finbarrs
2016   Carbery Rangers Ballincollig
2015   Nemo Rangers Castlehaven 
2014
  Ballincollig
Carbery Rangers
2013
  Castlehaven
Nemo Rangers
2012
  Castlehaven
Duhallow
2011
  U.C.C.
Castlehaven
2010
  Nemo Rangers
St. Finbarr’s
2009
  Clonakilty
St. Finbarr’s

 

  Premier IFC
 
Year   Winners Runners-up
2018   Fermoy St Michael’s
2017   Mallow St Michael’s
2016   Kiskeam Fermoy
2015   Carrigaline St. Michael’s
2014   Valley Rovers Na Piarsaigh
2013   Clyda Rovers Macroom
2012   St. Vincent’s St. Michael’s
2011   Newmarket Clyda Rovers
2010   Newcestown Clyda Rovers
2009   Valley Rovers Clyda Rovers
 

Trophies

Andy Scannell Cup – Senior Football Championship
Andy Scannell, native of Ballingeary former NT at Clondulane NS outside Fermoy, played with Fermoy and was Secretary of the club between 1936 & 1939, Chairman from 1940 to 45. He took the Chair of the Avondhu division in 1946 & held it until 1952. Andy played with Cork Junior Hurlers & Footballers and was a selector with Cork teams at various levels including SH & SF. which included the 1945 All Irl SF winning team and the All Irl SH teams of 53 & 54. He was also an accomplished referee ,refeering at County & Munster level. He was Cork County Vice Chairman in 1947 and its Chairman from 1952 to 1955 before he went on to the Vice Chair of Munster Council in 1957.  He was a central Council delegate in the years 57 & 58.Andy died suddenly in Jan 1959.
 

 

 

Billy Long Cup – Premier Intermediate Football Championship
Billy Long was involved with Lees in the 1940s and 50s. He was a selector with the Cork Senior Football team in 1956 and was a member of the County Board Executive. He died a young man and his family donated the cup in his memory.

 

 

 

 

 

Championship Programme

 

Date Comp Round Teams
Wed, Oct 23rd @7.30pm JAFC Rnd 1 St. Michael’s v Kilworth in Mourneabbey ET
Sat, Oct 26th @3pm JAFC QF Ballymartle v St. Michael’s / Kilworth in Passage or Glenville ET
Sat, Oct 26th @3pm JAFC SF Iveleary v Kilshannig in Coachford
Sat, Oct 26th Time TBC JBHC SF Freemount v Aghabullogue in Banteer
Sat, Oct 26th @3pm U21 P1HC Rnd 1 Ballincollig v Glen Rovers in Ballinlough ET
Sat, Oct 26th @3pm U21 P1HC Rnd 1 Killeagh Ita’s v Fr. O’Neill’s in Youghal ET
Sat, Oct 26th @3pm U21 P2HC Rnd 1 Valley Rovers v Erin’s Own in Ballymaw ET
Sat, Oct 26th @3pm U21 P2HC Rnd 2 Inniscarra v Courcey Rovers in Carrigaline ET
Sat, Oct 26th @3pm U21 P2HC Rnd 2 Cloughduv v Tracton in Bandon ET
Sat, Oct 26th @3pm U21 AHC QF Ballygarvan v Fermoy in Carraig Na bhFear ET
Sat, Oct 26th @3pm U21 BFC QF Na Piarsaigh v Newcestown in Ovens ET
Sat, Oct 26th @3pm U21 CFC SF Whitechurch v Robert Emmett’s in Mourenabbey ET
Sat, Oct 26th @4.30pm JAFL Final Cobh v Ballinhassig in Páirc Uí Chaoimh 4G ET
Sat, Oct 26th @3pm JBFL Final Ballinacurra v Grange in Páirc Uí Chaoimh 4G ET
Sun, Oct 27th @4pm SFC Final Nemo Rangers v Duhallow in Páirc Uí Rinn
Sun, Oct 27th @2pm PIFC Final St. Michael’s v Eire Óg in Páirc Uí Rinn
Sat, Nov 2nd IFC Final Gabriel Rangers v Knocknagree
Sat, Nov 2nd JAFC SF St. James v Ballymartle / St. Michael’s / Kilworth ET
Sat, Nov 2nd JBFC Final Goleen v St. Michael’s
Sat, Nov 2nd U21 P1HC Rnd 2 Na Piarsaigh v Loser Ballincollig / Glen Rovers
Sat, Nov 2nd U21 P1HC Rnd 2 Blackrock v Bishopstown ET prov
Sat, Nov 2nd U21 P1HC QF Midleton v Ballincollig / Glen Rovers ET
Sat, Nov 2nd U21 P2HC Rnd 2 Loser Valley Rovers / Erin’s Own v Ballinhassig ET
Sat, Nov 2nd U21 AHC SF Ballygarvan / Fermoy v Nemo Rangers / Blackrock / Douglas prov
Sat, Nov 2nd U21 BHC QF Imokilly winners v Kilbree ET
Sat, Nov 2nd U21 BHC QF Carrigdhoun winners v Killavullen ET
Sat, Nov 2nd U21 AFC QF Kilshannig v Douglas ET
Sat, Nov 2nd U21 AFC SF Ballincollig v Eire Óg in Ballymaw ET
Sat, Nov 2nd U21 BFC SF Aghabullogue v Buttevant ET
Sat, Nov 2nd U21 CFC Final Aghinagh v Whitechurch / Robert Emmets ET
Sun, Nov 3rd PIHC Munster Munster Hurling Intermediate SF Fr. O’Neill’s v Limerick winners (away)
Sun, Nov 3rd IHC SF Blackrock v Aghabullogue
Sun, Nov 3rd JAHC Final Russell Rovers v Carraig Na bhFear
Sun, Nov 3rd JBHC Final Ballyhea v Aghabullogue / Freemount
Sun, Nov 3rd U21 P1HC Rnd 1 Blarney v Duhallow in Glantane ET
Sat, Nov 9th U21 P1HC Rnd 2 Loser Killeagh / Ita’s / Fr. O’Neill’s v Loser Blarney / Duhallow ET
Sat, Nov 9th U21 P1HC QF Blarney / Duhallow v Shandrum ET
Sat, Nov 9th U21 P2HC QF Carrigaline v St. Finbarr’s ET
Sat, Nov 9th U21 P2HC Rnd 3 Na Piarsaigh / Loser Ballincollig/Glen Rovers v Blackrock / Bishopstown ET
Sat, Nov 9th U21 P2HC Rnd 3 Aghabullogue v Inniscarra / Courcey Rovers ET
Sat, Nov 9th U21 AHC QF Imokilly winners v Newcestown / Owen Gaels / Kilbrittain ET
Sat, Nov 9th U21 BHC SF Imokilly winners / Kilbree v Muskerry winners ET
Sat, Nov 9th U21 BHC SF Carrigdhoun winners  / Killavullen v Whitechurch ET
Sat, Nov 9th U21 BFC SF Na Piarsaigh / Newcestown v Duarigle Gaels ET
Sun, Nov 10th SHC Munster Munster Hurling Senior Club SF Glen Rovers v Tipperary winners (away)
Sun, Nov 10th SFC Munster Munster Football Senior Club QF Nemo Rangers v Limerick winners (home)
Sun, Nov 10th IHC Final Cloughduv v Blackrock / Aghabullogue
Sun, Nov 10th JAFC Final Junior A Football County Final ET
Sat, Nov 16th JAHC Munster Munster Hurling Junior Club QF v Kilgarvan (away)
Sat, Nov 16th JAFC Munster Munster Football Junior Club QF v Na Gaeil (Kerry) (home)
Sat, Nov 16th U21 AHC SF Imokilly winners / Carbery winners v Eire Óg prov ET
Sat, Nov 16th U21 BHC Final U21 B Hurling Final
Sat, Nov 16th U21 BFC Final U21 B Football Final
Sun, Nov 17th PIFC Munster Munster Football Intermediate Club SF v Kerry / W’ford (home/away)
Sat, Nov 24th U21 AHC Final U21 A Hurling Final
TBC U21 AFC QF St. Finbarr’s v St. Michael’s
TBC U21 AFC SF Kilshannig / Douglas v St. Finbarr’s / St. Michael’s
TBC U21 AFC Final
TBC JBHL SF Kanturk / Aghabullogue
TBC JBHL Final Kanturk / Aghabullogue v Blarney

County Championship Programme 2019

Fri, Oct 18th @8pm JBFL SF Grange v St. John’s in Glantane

Sat, Oct 19th @2pm IFC SF Gabriel Rangers v Dromtarriffe in Coachford
Sat, Oct 19th @4pm IFC SF Millstreet v Knocknagree in Kanturk
Sat, Oct 19th @3pm IHC Relegation Ballinhassig v Kilbrittain: Venue TBC
Sat, Oct 19th @3pm JAHC SF Ballinascarthy v Carraig Na bhFear in Ovens
Sat, Oct 19th @2pm JAHC SF Russell Rovers v Newmarket: venue TBC
Sat, Oct 19th @4pm JBHC QF Aghabullogue v Bantry Blues: venue TBC
Sat, Oct 19th @3pm JBHC SF Douglas v Ballyhea in Killavullen
Sat, Oct 19th @6pm U21 P1 HC Rnd 1 Na Piarsaigh v Midleton in Riverstown ET
Sat, Oct 19th @3pm U21 P2 HC Rnd 1 Tracton v St. Finbarr’s in Ballygarvan ET
Sat, Oct 19th @5pm JAHL Final Inniscarra v Brian Dillons in Páirc Uí Chaoimh 4G ET
Sat, Oct 19th @3pm JBFL SF Ballinacurra v Kilmurry in Kilmurry ET

Sun, Oct 20th @4pm SHC Final Glen Rovers v Imokilly in Páirc Uí Rinn
Sun, Oct 20th @2pm PIFC SF St. Michael’s v Kanturk in Páirc Uí Rinn ET
Sun, Oct 20th @11.30am JBHL SF Blarney v Inniscarra in Inniscarra ET

Wed, Oct 23rd @7.30pm JAFC Rnd 1 St. Michael’s v Kilworth in Mourneabbey ET

Sat, Oct 26th IHC SF Blackrock v Aghabullogue prov
Sat, Oct 26th @3pm JAFC QF Ballymartle v St. Michael’s / Kilworth in Passage or Glenville ET
Sat, Oct 26th @3pm JAFC SF Iveleary v Kilshannig in Coachford
Sat, Oct 26th @3pm JBHC SF Freemount v Aghabullogue / Bantry Blues prov
Sat, Oct 26th @3pm U21 P1 HC Rnd 1 Ballincollig v Glen Rovers in Ballinlough ET
Sat, Oct 26th @3pm U21 P1 HC Rnd 1 Killeagh Ita’s v Fr. O’Neill’s in Youghal ET
Sat, Oct 26th @3pm U21 P2 HC Rnd 1 Valley Rovers v Erin’s Own ET
Sat, Oct 26th @3pm U21 P2 HC Rnd 2 Inniscarra v Courcey Rovers ET
Sat, Oct 26th @3pm U21 P2 HC Rnd 2 Cloughduv v Loser Tracton / St. Finbarr’s ET
Sat, Oct 26th @3pm U21 AHC QF Imokilly winners v Carbery winners ET
Sat, Oct 26th @3pm U21 AHC QF Ballygarvan v Fermoy in Watergrasshill ET
Sat, Oct 26th @3pm U21 BHC QF Imokilly winners v Kilbree ET
Sat, Oct 26th @3pm U21 BHC QF Carrigdhoun winners v Killavullen ET
Sat, Oct 26th @3pm U21 BFC QF Na Piarsaigh v Newcestown in Ovens ET
Sat, Oct 26th @3pm U21 CFC SF Whitechurch v Robert Emmett’s ET
Sat, Oct 26th @3pm JAFL Final Cobh v Ballinhassig ET
Sat, Oct 26th at 3pm JBFL Final Ballinacurra / Kilmurry v Grange / St. John’s ET

Sun, Oct 27th @4pm SFC Final Nemo Rangers v Duhallow
Sun, Oct 27th @2pm PIFC Final St. Michael’s / Kanturk v Eire Óg if St. Michael’s

Sat, Nov 2nd PIFC Final St. Michael’s / Kanturk v Eire Óg if Kanturk
Sat, Nov 2nd IFC Final Gabriel Rangers / Dromtarriffe v Millstreet / Knocknagree
Sat, Nov 2nd JAFC SF St. James v Ballymartle / St. Michael’s / Kilworth ET
Sat, Nov 2nd JBFC Final Goleen v St. Michael’s
Sat, Nov 2nd U21 P1 HC Rnd 2 Loser Na Piarsaigh / Midleton v Loser Ballincollig / Glen Rovers
Sat, Nov 2nd U21 P1 HC Rnd 2 Blackrock v Bishopstown ET prov
Sat, Nov 2nd U21 P1 HC QF Na Piarsaigh / Midleton v Ballincollig / Glen Rovers ET
Sat, Nov 2nd U21 P2 HC Rnd 2 Loser Valley Rovers / Erin’s Own v Ballinhassig ET
Sat, Nov 2nd U21 P2 HC Rnd 3 Aghabullogue v Inniscarra / Courcey Rovers ET
Sat, Nov 2nd U21 AHC SF Imokilly winners / Carbery winners v Eire Óg prov ET
Sat, Nov 2nd U21 AHC SF Ballygarvan / Fermoy v Nemo Rangers / Blackrock / Douglas prov
Sat, Nov 2nd U21 BHC SF Imokilly winners / Kilbree v Muskerry winners prov
Sat, Nov 2nd U21 BHC SF Carrigdhoun winners / Killavullen v Whitechurch prov
Sat, Nov 2nd U21 AFC QF Kilshannig v Douglas ET
Sat, Nov 2nd U21 AFC SF Ballincollig v Eire Óg in Ballymaw ET prov
Sat, Nov 2nd U21 BFC SF Na Piarsaigh / Newcestown v Duarigle Gaels ET
Sat, Nov 2nd U21 BFC SF Aghabullogue v Buttevant ET
Sat, Nov 2nd U21 CFC Final Aghinagh v Whitechurch / Robert Emmets ET prov

Sun, Nov 3rd PIHC Munster Munster Hurling Prem Intermediate SF Fr. O’Neill’s v Limerick winners
Sun, Nov 3rd IHC Final Cloughduv v Blackrock / Aghabullogue prov
Sun, Nov 3rd JAHC Final Junior A Hurling County Final
Sun, Nov 3rd JBHC Final Junior B Hurling County Final
Sun, Nov 3rd U21 P1 HC Rnd 1 Blarney v Duhallow in Glantane ET

Sat, Nov 9th U21 P1 HC Rnd 2 Loser Killeagh / Ita’s / Fr. O’Neill’s v Loser Blarney / Duhallow
Sat, Nov 9th U21 P1 HC QF Blarney / Duhallow v Shandrum
Sat, Nov 9th U21 BFC Final U21 B Football Final

Sun, Nov 10th SHC Munster Munster Hurling Senior Club SF Glen Rovers v Tipperary winners
Sun, Nov 10th SFC Munster Munster Football Senior Club QF Nemo Rangers v Limerick winners
Sun, Nov 10th JAFC Final Junior A Football County Final ET

Sun, Nov 17th PIFC Munster Munster Football Premier Intermediate Club SF v Kerry / W’ford
Sun, Nov 17th JAHC Munster Munster Hurling Junior Club QF v Kerry Intermediate winners
Sun, Nov 17th JAFC Munster Munster Football Junior Club QF v Kerry winners

TBC U21 AFC QF St. Finbarr’s v St. Michael’s
TBC U21 AFC SF Kilshannig / Douglas v St. Finbarr’s / St. Michael’s
TBC U21 AFC Final

TBC JBHL SF Kanturk / Aghabullogue
TBC JBHL Final Kanturk / Aghabullogue v Blarney / Inniscarra

Encouraging times for Cork Football

Electric Ireland Minor Football Championship Final

CORK 3-20 GALWAY 3-14 By Cian O’Connell at Croke Park

These are encouraging times for Cork football with the Electric Ireland Minor title added to the collection at GAA headquarters.

A compelling encounter was decided by the remarkable resilience demonstrated by a Conor Corbett inspired Cork, who delivered with substance and style to secure a memorable extra-time success.

Having already tasted EirGrid Under 20 glory in 2019 this was another pleasant afternoon for Cork.

Ultimately Galway left reflecting on what might have been. Seconds away from triumphing Galway were beaten by a determined Cork, who were cool and calculated under duress.

Tight, tense, and tactical the opening period was satisfactory for Galway, who departed at the break armed with a 0-8 to 0-5 advantage.

That was chiefly due to the damage inflicted by a smart full forward line which glimmered with potential throughout.

The splendid Tomo Culhane was surrounded by two lively attackers in Nathan Grainger and Daniel Cox, who were motoring smoothly as Donal O’Fatharta’s outfit set the agenda.

At the opposite end Cork captain Conor Corbett did mine three first half points causing Galway problems with his considerable ability.

While neither team register a score until the eighth minute Galway went on to enjoy a productive burst prompted by Culhane.

Cork were struggling to contain the Salthill-Knocknacarra clubman, who clipped four points to edge Galway 0-4 to 0-2 ahead by the 16th minute.

When the interval rolled around the gap was extended to three with Culhane briskly adding two frees either side of a Patrick Campbell effort.

 

Galway had moved 0-10 to 0-6 in the ascendancy, but were then rocked by a Cork spell of supremacy which yielded 1-2 without reply.

Cork’s goal arrived in the 37th minute when Jack Cahalane rattled the Galway net following a Michael O’Neill pass.

Suddenly Cork only trailed by one and they were back trading on parity when Darragh Cashman thumped over a point.

A subsequent Corbett score had Cork 1-8 to 0-10 in front, but Nathan Grainger levelled in the 43rd minute ensuring the issue was delicately poised entering the last quarter.

It remained gripping until the end of normal time as the lead switched hands on numerous occasions.

Daniel Cox’s thunderbolt goal in the 57th minute had Galway 1-12 to 1-11 ahead but Michael O’Neill equalised from a free.

Culhane steered Galway in front. Cork’s response was a Luke Murphy point. The drama continued when Galway substitute Niall Cunningham slammed a goal in the third minute of additional time.

Once more Cork came swinging with Corbett replying with the major required; 2-13 each. Culhane had a last gasp opportunity with a free from an awkward angle. It was waved wide. Extra-time was required.

Cork started with energy and intent as a Ryan O’Donovan goal was quickly followed by a point from the crafty Corbett and when O’Neill added two more Bobby O’Dwyer’s side were six to the good.

Even though the bustling Cunningham blasted a goal in the dying embers, Galway couldn’t recover.

Scorers for Cork: Conor Corbett 1-7, Michael O’Neill 0-6 (3fs), Jack Cahalane 1-1, Ryan O’Donovan 1-2, Darragh Cashman 0-2, Patrick Campbell and Luke Murphy 0-1 each.

Scorers for Galway: Tomo Culhane 0-10 (7fs), Niall Cunningham 2-0, Daniel Cox 1-2, Nathan Grainger 0-2.

CORK: Cian O’Leary; Daniel Peet, Neil Lordan, Joseph O’Shea; Adam Walsh Murphy, Daniel Linehan, Darragh Cashman; Eoghan Nash, Jack Lawton; Hugh Murphy, Patrick Campbell, Kelan Scannell; Michael O’Neill, Jack Cahalane, Conor Corbett.

Subs: Sean Andrews for Peet (35), Nathan Gough for O’Shea (46), Luke Murphy for Nash (51), Ryan O’Donovan for Cahalane (60), Tadhg O’Donoghue for Walsh Murphy (69), Jack Cahalane for Campbell (76), Eoghan Nash for Lawton (76).

GALWAY: Donie Halleran; Jonathan McGrath, Ruairí King, Liam Tevnan; Cian Hernon, Ethan Fiorentini, Kyle O’Neill; James McLaughlin, Daniel O’Flaherty; Evan Nolan, Warren Seoige, Dylan Brady; Nathan Grainger, Tomo Culhane, Daniel Cox.

Subs: Conal Gallagher for O’Flaherty (52), Niall Cunningham for Grainger (56), Darragh Kennedy for Nolan (56), James Webb for Hernon (57), Mark Colleran for Brady (65), Daniel McNulty for O’Neill (76), Alan Naughton for Cox (76).

REFEREE: Noel Mooney (Cavan).